Kriptolar:
27218
Bitcoin:
$38.697
% 1.06
BTC Dominasyonu:
%52.2
% 0.26
Piyasa Değeri:
$1.45 T
% 2.27
Korku & Açgözlülük:
71 / 100
Bitcoin:
$ 38.697
BTC Dominasyonu:
% 52.2
Piyasa Değeri:
$1.45 T

FTX Borsasının Güvenilirliği Sarsıldı: Backstop Fonu Skandalı!

Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2023 10:57:29
FTX, Backstop Fund, FTX haberleri , FTT Token,

FTX’in “Backstop Fonu”nun güvenilirliği, kripto para borsasının eski Baş Teknoloji Sorumlusu tarafından yapılan ifşaatlar sonrasında ciddi bir sarsıntı yaşadı. Kripto alanının önde gelen oyuncularından biri olan FTX, sigorta fonunun gerçek değerini manipüle etmek amacıyla gizli Python kodu kullanmıştır. Başlangıçta, kullanıcıları önemli tasfiye olayları sırasında büyük kayıplardan korumak için tasarlanan bu fon, FTX’in kurucu ortağı Gary Wang tarafından açığa çıkarıldığı gibi manipülasyona maruz kalmıştır.

FTX’in eski Baş Teknoloji Sorumlusu Gary Wang, 6 Ekim’de yaptığı şok edici bir açıklamayla, 2021’de oluşturulduğu iddia edilen 100 milyon dolarlık sigorta fonunun aslında bir uydurma olduğunu ileri sürdü. Dahası, bu fon aslında sahip olduğu iddia edilen FTX tokenlerini (FTT) içermiyordu. Kamuoyuna sunulan rakam, doğru bir değerleme yerine, FTX Token’ın günlük işlem hacmine dayanıyor ve yaklaşık 7.500 gibi görünüşte keyfi bir faktörle çarpılıyordu.

Savcılığın, fonun değeri hakkında kamuoyuna yaptığı çeşitli açıklamalar da dahil olmak üzere bu iddialarla yüzleştiğinde Wang’ın yanıtı açık ve netti: “Hayır.”

Wang sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle, sigorta fonunda FTT yok. Bu sadece ABD doları cinsinden bir rakam. İkinci olarak, burada sunulan rakam veri tabanındaki rakamla uyuşmuyor.”


İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!


Davanın 6 Ekim’deki duruşmasında, “Backstop Fund” veya kamu sigorta fonu olarak adlandırılan fonun büyüklüğünü belirlemek için kullanıldığı iddia edilen kodu gösteren bir sergi sunuldu. FTX, sigorta fonunun değerini web sitesinde ve sosyal medyada sık sık tanıtmış ve kullanıcılara ani ve önemli piyasa dalgalanmalarına karşı koruma sağlamıştı. Ancak Wang’ın ifadesi farklı bir tablo çizerek fonun gerçek kaynaklarının potansiyel kayıpları karşılamakta yetersiz kaldığını ortaya koydu.

2021’deki kayda değer bir olay, bir tüccarın MobileCoin’de orantısız derecede büyük bir pozisyon almak için FTX’in marjin sistemindeki bir güvenlik açığından yararlandığı bu eksikliğin altını çizdi. Wang tarafından açıklandığı üzere, bu istismar FTX için yüz milyonlarca dolar tutarında kayıpla sonuçlandı.

Sigorta fonunun neredeyse tükenmek üzere olduğu ortaya çıktığında Wang, Bankman-Fried tarafından, görünüşte zararı gizlemek için yükü Alameda’ya kaydırma talimatı verildiğini iddia etti. Alameda’nın bilançolarının FTX’inkilerden daha özel olduğu düşünülüyordu ve bu da onu mali darbeyi absorbe etmek için uygun bir seçim haline getiriyordu.


İlginizi Çekebilir: Bitcoin Spot ETF’i Onaylanacak mı? Cathie Wood Açıkladı!

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir