Ethereum Şangay yükseltmesi nedir ?

Son Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2022 09:30:57

Okuyucuya asıl aktarılmak istenen mesaj: Şanghay upradge sayesİnde merge işlemınden once kullanıcıların stake ettikleri Ethereum’lar ve stake gelirlerlerini geri çekebilecekler. Bu da fiyat hareketlerine neden olabilecek. Ethereum gass fee ücretleri konusunda radikal değişimler olacak.

Geçen ay Ethereum Merge işlemi sonrası gözler Ethereum Şangay yükseltmesine kaydı. PoS konsensusuna geçen Ethereum Şanhgay yükseltmesi ile gass sorunlarını çözüm yolları geliştirecek. Ethereum, ekosistem devoloperi Tim Beiko tarafından ortaya konulan üç konuya Şangay konferansında odaklanılacak.

İlk olarak EVM nesne formatı (EIP-3540) olarak bilinen zincir üzerindeki temel unsurları verilerden ayırma konusunda güncelleme gelecek. Ethereum Şanghay EIP-3540 güncellemesi validatörler için son derece önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Ethereum Yükselişi Merge Sonrası Devam Edecek mi? – Kriptokoin.com

Ethereum Şanghay güncellemesinin bir diğer önemli noktası da Ethereum Merge işlemi öncesinde Ethereum stake edenler Beacon chain üzerinde stake gelirlerini ve stake ettikleri Ethereum’larını geri cüzdanlarına çekemiyorlardı, Ethereum Şangay güncellemesinden sonra Stakerlar cüzdanlarına artık stake ettikleri Ethereum’larını geri çekebilecek. Son önemli konu olarak Ethereum Şanghay güncellemesiyle ETH topluluğunun en çok endişelendiği Ethereum gass fee ücretlerini etkili bir şekilde düşürülmesi ile ilgili değişiklilerin yapılması planlanıyor.

Yapılacak değişikliklerden birkaçını örnek vermek gerekirse: blok veri boyutları eşitlenerek ve bloklardaki CALLDATA işlevselliği arttırılarak gass fee ücretlerinin düşürülmesi bekleniyor. Üç önemli konu yanında Roll-UP teknolojisiyle (Ethereum ağında blockchain trilenmasında ölçeklenebilirlik konusunda çözüm sağlayan teknoloji gibi basit bir tanımlama yapabiliriz.) ağ işlemlerini daha ucuz ve daha hızlı hale getirme konusunda izin verilecek srecin ön kuluçkası olarak proto-dankshairding teknolojisini kullanacak. Bu sayede küçük shardları örnekleyerek çok miktarda veri elde edilebilecek.

Ethereum Şanghay Güncellemesindeki Roll-UP teknolojilerinin Ethereum ağında daha aktif kullanılmasıyla Arbitrum ve Optimism gibi Layer-2 projeleri, fazla miktarlarda Ethereum işlemini daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmesine olanak tanıyacaktır. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bu tür Layer-2 proje çözümlerinde işlemlerin hızını ve maliyetinin iyileştirilmesi Ethereum’un geleceği için çok önemi olduğunu vurguluyor.

Ethereum Şangay yükseltmesi ne zaman olacak sorusuna verilen cevap ise:  The Merge olayından birkaç ay sonra 2023 yılının başlarında Ethereum Şanhgay güncellemesinin gerçekleşmesi bekleniyor

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum Şangay yükseltmesi nedir ?” te bir düşünce

  1. Pingback: Ethereum Geliştiricileri Shanghain İçin Tarih Verdi – COİN MÜHENDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir