El Salvador, Bitcoin Madencilik Projesi Başlatmayı Planlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 05 Haziran 2023 17:55:53
el salvador bitcoin mining

Pazartesi günü Twitter üzerinden yapılan basın açıklamasına göre Volcano Energy, El Salvador’un Metapán bölgesinde 241 megavatlık bir bitcoin madeni inşa etmek için 1 milyar dolarlık taahhütte bulunduğunu duyurdu.


▪️ Şirket, ilk yatırımın 250 milyon dolar olduğunu ve “önemli Bitcoin endüstrisi liderlerinden” geldiğini söyledi.

▪️ Yapılan Basın açıklamasında, maden sahasının 169 MW güneş enerjisi ve 72 MW rüzgar enerjisi ile 1,3 exahash/saniyenin (EH/s) üzerinde bilgi işlem gücü sağlayacağı belirtildi. Tesis ülkenin kuzeybatısındaki Metapán, Santa Ana’da yer alacak.

▪️ Volcano, hükümetin planlama ve uygulamada “çok önemli bir rol” oynayacağını ve “gelirlerin %23’üne denk gelen tercihli bir katılım” sağladığını söyledi. Dış yatırımcılar, girişimin %27’sine sahip olacak ve kalan %50’lik kısım enerji üretimi ve madencilik kapasitelerini genişletmek için “yeniden yatırım yapılabilir” hâle dönüştürülecek.

▪️ Daha önceki madencilik girişimleri El Salvador’un jeotermal enerji potansiyeline odaklanmıştı, ancak bu yeni güneş ve rüzgar enerjisi parkının volkanik faaliyetlerle nasıl bağlantılı olacağı belirsizdi.

▪️ Volcano şirketi, bir basın açıklamasında bu maden sahasının “jeotermal geleceğimize giden bir yol” olarak tasarlandığını belirtti.

▪️ Kuzey Amerika’da yeni gelişmeler için fırsatlar sınırlı olduğundan, madencilik firmaları Latin Amerika ve Orta Doğu gibi yerlerde yatırım yapmak için başka yerlere bakıyorlar.

Yeni Bakan Mehmet Şimşek, Kriptoya Nasıl Bakıyor? Adlı yazımızı incelemek için buraya tıklayın.


Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir