Bu Veri Ethereum’da Boğaya İşaret Ediyor!

Son Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2023 13:24:07
Ethereum

Ethereum yazının yazıldığı an itibarile yaklaşık 250 milyar dolarlık devasa bir piyasa değerine sahiptir. Bu değerleme üzerinden Ether en büyük ikinci kripto para statüsünü kazanmıştır. Ether’in fiyatı ise yaklaşık 1850 dolardır. Coin’in grafiği piyasa koşullarına rağmen hala büyük bir tutum sergilemektedir. Peki, kısa dönemde bu grafik hangi biçimde haraket sergileyecektir. Bunun kesin bir öngörüsü yapılamadığı gibi, incelenen veriler sonrası elde edilen sonuç net olmayacaktır.

Bu yazı bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır! Herhangi bir alım/satım işlemi gerçekleştirmeden önce kendi araştırmanızı yapmanız gerektir.

Bitcoin’de Düşüş, ETH’de Yükseliş…

En son gelen kaydadeğer düşüş Bitcoin fiyatını 29.000 bölgesine, Ethereum’u ise 1850’lere kadar götürdü. Gerçekleşmesi muhtemel olan bu düşüş sonrası dikkatleri çeken bir veri var: Open Interest (Açık Pozisyonlar).

Bu veri piyasada yapılan işlem türünün hangi yönlü ve ağırlıklı olduğuna karar vermek için kullanılır. Mesela, Bitcoin’de bir yükseliş trendi gözlemliyoruz. Eğer buna uyumlu bir şekilde Open Interest yükseliyorsa, bu Bitcoin’deki yükseliş trendinin güçlü olduğuna ve bir süre daha devam edeceğine işaret eder.

Kaynak: CryptoQuant

Bu yazıda ETH’de potensiyel yükselişin asıl göstergesi de bu veridir. En son dün yaşanan düşüş sonrası Bitcoin ve ETH’nin yatay şekilde haraket ediyordu. Bu zaman açık (long) pozisyonlarda ilgi artışı yaşandı. Bunun ardından gerçekleşen düşüş ile bu açık pozisyonların tasfiye edildiği (liqudatiton) de görüldü.

Dikkatinizi çekebilir: Arkham Nedir? Nasıl Çalışır?

Pozisyonların tasfiyesi sonrası kapanmalar meydana geldi. Ancak hemen ardından yeni pozisyonlar birikmeğe başladı. Bu alınan yeni pozisyonlar özellikle Bitcoin ve Ethereum taraflnda gerçekleşdi. Son fiyat haraketi long pozisyonlardaki artışa da işaret etmekdedir.

Kaynak: CryptoQuant

Ethereum’un Performansı Bitcoin’den Daha İyi!

Open Interest verisi özellikle Ethereum tarafında farklı şekilde gelişmektedir. Piyasada düşüş gerçekleştiğinde Bitcoin ve Ethereum tarafında long pozisyonlar birikmeğe başladı. Fakat Ethereum fiyatı 1850lere düştüğünde pozisyon büyümesi Bitcoin’in üzerine çıktı. Ethereum’da gerçekleşen daha fazla pozisyon büyümesi kısa vadede onun Bitcoin’den daha iyi performans sergileyeceği ihtimalini artırmaktadır.

Unutmayın, bunlar sadece bir veridir. Teknik ve benzeri diğer analizleri bozabilecek iki ana etken vardır: Para ve Haber! Bunlar herzaman biz yatırımcı ve trader’ları yanıltabilir! Kendi riskinizi iyi hesaplayın!

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir