Kriptolar:
30766
Bitcoin:
$64.764
% 2.76
BTC Dominasyonu:
%54.4
% 0.30
Piyasa Değeri:
$2.39 T
% 0.37
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 64.764
BTC Dominasyonu:
% 54.4
Piyasa Değeri:
$2.39 T

Bitwise CIO: Spot Ethereum ETF’leri İlk 18 Ayda 15 Milyar Dolarlık Net Giriş Çekebilir

Ethereum İşlem Ücretlerinde Düşüş

Bitwise CIO’su Matt Hougan, ABD’de piyasaya sürülecek spot Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF) ilk 18 ayında 15 milyar dolar değerinde net giriş çekebileceğini öngörüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 23 Mayıs’ta Bitwise, BlackRock ve Fidelity gibi firmaların sekiz spot Ethereum ETF’si için 19b-4 formlarını onayladı. Ancak, ihraççıların ticaretin başlayabilmesi için S-1 kayıt beyanlarının etkinleşmesi gerekiyor. Bu durumun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Hougan, müşterilerine Salı günü gönderdiği bir notta, ether’in Bitcoin’e göre nispi piyasa değeri, uluslararası borsa yatırım ürünü piyasalarından gelen veriler ve carry trade (taşıma ticareti) rolünü analiz ederek bu rakama ulaştığını belirtti. Spot Bitcoin ETF’leri, ticarete başladıktan sonraki beş ay içinde 15 milyar dolarlık net girişe ulaşmıştı.

Hougan, yatırımcıların spot Bitcoin ve Ethereum ETF’lerine, yaklaşık olarak piyasa değerlerine göre tahsis yapmasını bekliyor. Bitcoin’in piyasa değeri 1.2 trilyon dolar ve Ethereum’un piyasa değeri 405 milyar dolar. Bu, spot Bitcoin ETF’leri için yaklaşık %75 ve Ethereum ETF’leri için %25’lik bir ağırlıklandırma sağlar.

Spot Bitcoin ETF’leri şu anda 50 milyar doların üzerinde yönetilen varlığa sahip. Hougan, bu rakamın 2025’in sonuna kadar en az 100 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Bu ürünlerin olgunlaşması ve Morgan Stanley ve Merrill Lynch gibi platformlarda onaylanmasıyla bu artış bekleniyor.

Bu 100 milyar dolarlık başlangıç noktasını kullanarak, spot Ethereum ETF’lerinin 18 ay içinde “eşitlik” sağlamak için 25 milyar dolar çekmesi gerektiğini belirtti. Grayscale Ethereum Trust’ın lansman gününde getirmesi beklenen 10 milyar dolarlık varlık hariç tutulduğunda bu rakam ortaya çıkıyor.

Bitcoin ve Ethereum ETP (exchange-traded product) piyasalarındaki verileri karşılaştıran Hougan, Avrupa ve Kanada’da benzer AUM oranlarına sahip olduklarını, Bitcoin ürünleri için %78 ve Ethereum ürünleri için %22 olduğunu belirtiyor. Potansiyel olarak daha düşük bir pazar payı Hougan’ın tahminini düşürebilir.

Bir diğer etki ise bitcoin carry trade, yani kurumsal yatırımcıların spot ve vadeli işlem fiyatları arasındaki farkı arbitraj ettikleri strateji. Hougan, spot Bitcoin ETF varlıklarının yaklaşık 10 milyar dolarının bu carry trade ile bağlantılı olduğunu tahmin ediyor. Ancak, spot Ethereum ETF’lerinin aynı dinamiğe sahip olmasını beklemiyor ve bu rakamın hesaplamalardan çıkarılması gerektiğini düşünüyor.

Bazıları, Ethereum ETF’lerinin, yerel staking özelliği eksikliğinden dolayı daha düşük performans gösterebileceğini savunsa da Hougan, staking gelirinin önemsiz olduğunu ve talebi etkilemeyeceğini belirtiyor.

Bu faktörleri birleştirerek, Bitwise net giriş tahminini spot Ethereum ETF’leri için 15 milyar dolara düşürdü. Ancak Hougan, “Ancak, 15 milyar dolarlık net yeni talep bile Ethereum piyasası üzerinde dramatik bir etki yaratacaktır,” dedi.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bitwise CIO: Spot Ethereum ETF’leri İlk 18 Ayda 15 Milyar Dolarlık Net Giriş Çekebilir” te bir düşünce

  1. Pingback: SEC Başkanı Gensler: Ethereum ETF Süreci 'Sorunsuz İlerliyor' - Coin Mühendisi

  2. Pingback: VanEck, Potansiyel Spot Ethereum ETF'si İçin Başlangıçta Ücretlerden Feragat Etmeyi Planlıyor - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir