Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Tanju Akbıyık
Son Güncelleme Tarihi : 21 Mayıs 2023 15:49:42

İlk Bitcoin halving’i 2012 yılında gerçekleşmiştir. O zamanlar Bitcoin madenciliği ile uğraşan kişiler her 200 blok kazımı için 50 BTC ile ödüllendiriliyordu ki bu da ne kadar az kişinin Bitcoin madenciliği ile ilgilendiğinin göstergesidir. Hal böyle olunca da Bitcoin’in değeri bir hayli düşüktü.

Tarih 18 Mayıs 2012’yi gösterdiğinde ise Hanyecz adlı bir kişi Bitcointalk.org adlı bir forum sitesinde 2 Büyük boy pizza için 10.000 Bitcoin verebileceğini sölyedi. 22 Mayıs’a kadar teklifini kabul eden biri olmadı. 22 Mayıs’ta ise ilk fiziksel takas gerçekleşmiş oldu.

Bitcoin pizza

Bitcoin pizza

CBS ile 2019’da yaptığı bir röportajda Hanyecz,Anderson Cooper’a: “Bitcoin benim sayemde gerçek değerine ulaştı.” Dedi.

Bitcoin’lerin değeri önümüzdeki on yılda fırladı. Hanyecz, pizzalara ödediği  Bitcoin’i tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.990 $’a satmış olsaydı, kabaca 690 milyon $ kazanırdı bu da yaklaşık  46 milyon büyük boy pizza almaya yeterdi. Bu bir ömür boyu yetecek kadar pizza demek. Bu özel günün şerefine, küresel kripto topluluğu her yıl 22 Mayıs’ta  bu günü “ Bitcoin Pizza Day ” (Bitcoin Pizza Günü) olarak kutluyor.

Siz böyle bir durumla karşılaşsanız ne hissederdiniz? Görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayın.  Ayrıca bu tür bilgiler için bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir