Kriptolar:
30766
Bitcoin:
$65.361
% 0.91
BTC Dominasyonu:
%54.4
% 0.30
Piyasa Değeri:
$2.39 T
% 0.37
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 65.361
BTC Dominasyonu:
% 54.4
Piyasa Değeri:
$2.39 T

Bitcoin Geliştiricisi Burak, DeFi için Yeni Bir Layer 2 Çözümü Olan Brollups’u Tanıttı

2022’de Lightning Network’teki bir hatayı açığa çıkarmasıyla tanınan Bitcoin geliştiricisi “Burak”, şimdi Bitcoin ağında merkeziyetsiz finans (DeFi) kullanım durumlarını artırmayı hedefleyen yeni bir Bitcoin layer 2 çözümü olan “Brollups” üzerinde çalışıyor.

Brollups: Bitcoin-Native Rollup

Brollups, Bitcoin hard fork veya Bitcoin dışı bir token ihraç etme ihtiyacı olmadan işlemleri paketleyen bir Bitcoin-native rollup tasarımı sunar. Burak, 21 Haziran’da Medium’da yaptığı bir paylaşımda, Brollups’un hala “tasarım aşamasında” olduğunu ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde bir testnet (signet) lansmanının planlanabileceğini açıkladı. Brollups, başlatıldığında DeFi kullanım durumlarının %90’ından fazlasını desteklemeyi amaçlamaktadır. Burak, “İster Bitcoin karşılığında satışa çıkarılan bir NFT olsun, ister bir merkeziyetsiz borsada bir token satış emri olsun, [bunların hepsi] atomik olarak yürütülür, doğrulanabilir, ölçeklenebilir ve Bitcoin üzerinde uygulanabilir” dedi.

İlginizi Çekebilir: Solana’nın Büyük Atılımı: Zero Knowledge Sıkıştırma ile Blok Zincirinde Devrim

Brollups, Bitcoin işlemlerini düzenli aralıklarla zincirleyerek rollup durumunu ilerleten ve likidite sağlayan “operatörler” tarafından yönetilen, Bitcoin ile doğal olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İşlemler, Bitcoin Sanal Makinesi üzerinde yürütülecektir. Burak, bu çözümü bir hard fork veya yeni bir token oluşturma gerektirmeden geliştirdiği için Bitcoin topluluğundan önemli övgüler aldı.

Ekim 2022’de Burak, 998-of-999 multisignature Taproot işlemi ile Lightning Network’te bir hatayı istismar ederek Lightning Network düğüm operatörleri için acil bir güncellemeye yol açtı. Bu olay, yalnızca $5’lık bir işlem ücretiyle gerçekleşti ve Taproot yükseltmesinin istenmeyen bir sonucunu vurguladı. Herhangi bir fon çalınmamasına rağmen, tüm düğümlerin geçici olarak senkronizasyondan çıkmasına neden oldu.

Bitcoin Ölçeklendirme Projelerinin Geleceği

Burak’ın Mayıs 2022’de başlattığı Ark, ödeme kanallarına ihtiyaç duymadan ödemelere odaklandı. DeFi işlevselliğini Bitcoin’e getirmeyi amaçlayan Drivechain ve Spiderchain gibi diğer Bitcoin ölçeklendirme projeleri de, Bitcoin’in yeteneklerini artırma konusunda büyüyen bir trendi işaret ediyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin Geliştiricisi Burak, DeFi için Yeni Bir Layer 2 Çözümü Olan Brollups’u Tanıttı” te bir düşünce

  1. Pingback: Hut 8, 150 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı! - Coin Mühendisi

  2. Pingback: Airdrop Fırsatları Devam Ediyor: Superposition Testnet'inde Kazanma Şansınızı Artırın! - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir