Kriptolar:
29928
Bitcoin:
$67.705
% 0.25
BTC Dominasyonu:
%52.5
% 0.26
Piyasa Değeri:
$2.56 T
% 1.50
Korku & Açgözlülük:
72 / 100
Bitcoin:
$ 67.705
BTC Dominasyonu:
% 52.5
Piyasa Değeri:
$2.56 T

Satoshi Nakamoto Bitcoin’in Yatırım Aracına Dönüşmesinden Endişeli

Bitcoin’in gizemli kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kimliğiyle ilgili tartışmalar sürerken, Nakamoto ile erken dönemdeki işbirlikçisi Martti Malmi arasındaki 120 sayfalık e-posta yazışması, Bitcoin’in yaratılışının ilk günlerine ışık tutuyor.

Çinli kripto para uzmanı Colin Wu, Wu Blockchain üzerinden daha önce Craig Wright’ın Bitcoin’in kurucusu olduğunu iddia etmesine karşı delil olarak sunulan ve Malmi tarafından bu yılın başlarında paylaşılan e-postalara dair içgörüler paylaştı.

Colin Wu’nun paylaşımına göre, Nakamoto ve Malmi arasındaki konuşmalar, Bitcoin’i yalnızca bir yatırım aracı olarak tanımlama konusundaki endişelerini ortaya koyuyor. Wu, daha önceki bir paylaşımında da Nakamoto’nun Bitcoin’in önemli enerji tüketimi konusundaki uyarısına dikkat çekmişti. Ek olarak, Nakamoto’nun “Bitcoin’i yatırım olarak etiketleme” konusundaki endişesi de o dönemde yankı bulmuştu. Son paylaşımında ise şunlara yer verildi:

“Bitcoin’in İş Kanıtı (POW) sistemi, geleneksel bankacılık sisteminden daha az enerji tüketir. POW, güvenilir bir üçüncü taraf olmadan çalışan bir P2P elektronik nakit sistemi için tek çözümdür.”

Wu ayrıca, Nakamoto’nun Bitcoin’in “anonimliğini” teşvik etme konusundaki ısrarına da işaret ediyor. Nakamoto’nun e-postasında şöyle yazıyor:

“Sanırım anonimlik açısını önemsizleştirmeliyiz. IP üzerinden gönderim yerine Bitcoin adreslerinin popülerleşmesiyle, otomatik olarak anonim olduğu izlenimini veremeyiz. Takma adlı olmak mümkündür, ancak dikkatli olmak gerekir.”

Martti Malmi, 23 Şubat’ta kendisinin ve Nakamoto’nun 2009-2011 yılları arasındaki e-posta yazışmalarına topluluğun dikkatini çekmek için platformlardan birini kullandı. Malmi, başlangıçta e-postaları kamuoyuna açıklamak konusunda “rahat” olmadığını, ancak Wright’ın davasının bunları delil olarak sunmaya zorladığını da sözlerine ekledi.

Ancak e-postalar, Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğini kanıtlamak için önemli bir delil niteliğinde değil. Fakat bu yazışmalar, Bitcoin yaratıcısının vizyonu ve öngördüğü zorluklar hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Bu sayede Bitcoin’in yaratılışının arkasındaki motivasyonlar ve amaçlanan işlevleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunabilir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir