Kriptolar:
29320
Bitcoin:
$66.653
% 0.94
BTC Dominasyonu:
%53.7
% 0.15
Piyasa Değeri:
$2.44 T
% 2.51
Korku & Açgözlülük:
73 / 100
Bitcoin:
$ 66.653
BTC Dominasyonu:
% 53.7
Piyasa Değeri:
$2.44 T

Oyun Devi Axie Infinity Hacklendi Mi?

Axie Infinity

Axie Infinity kurucu ortağı olan Jeff “Jihoz” Zirlin, 3.248 ETH cüzdanındaki 9,7 milyon dolarlık kayıpla sarsıcı bir hack saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Zirlin’in kişisel kripto cüzdanları, bir hacker tarafından ele geçirildi ve yaklaşık 9,7 milyon dolar değerindeki Ether çalındı. Bu tutar daha sonra Tornado Cash’e aktarıldı.

PeckShield adlı blockchain araştırmacısı, 23 Şubat’ta Ronin Köprüsü üzerinde önemli bir ihlal yaşandığını duyurdu. Hacker, 3.248 ETH’yi ele geçirdi.

Ronin Network kurucu ortağı Aleksander Larsen, köprüsünün yüksek güvenlik önlemlerine sahip olduğunu belirtti, ancak cüzdanın hacklenmesi şüphesine yol açtı.

Larsen, ayrıca Ronin ağının sürekli denetlendiğini ve herhangi bir anormal durum tespit edildiğinde geri çekilmelerin durdurulacağını belirtti. Zirlin ise kısa bir süre sonra iki kişisel cüzdanının da saldırıya uğradığını doğruladı. Ancak saldırının, Ronin zinciri veya Sky Mavis operasyonlarındaki güvenlik açıklarından kaynaklanmadığını vurgulayarak şunları ekledi:

“Tüm zincir faaliyetleri için sıkı güvenlik önlemleri aldığımızı herkese temin etmek istiyorum.”

Cointelegraph’a konuşan PeckShield, saldırının temel nedeninin, izinsiz fon transferine izin veren “cüzdan ihlali” olduğunu belirtti.

Saldırının ayrıntıları hakkında kesin bilgi verilmezken, Zirlin’in ilettiği mesaj, iki cüzdanın özel anahtarlarının sızdırıldığını ve bu durumun kişisel kripto cüzdanlarına yetkisiz erişim sağladığını iddia ediyor. Bu durum, cüzdanlardaki güvenlik açığının neden olduğu izinsiz erişim sonucunda meydana gelmiş olabilir.

Axie Infinity
Axie Infinity Jihoz’undan çalınan fonlar Tornado Cash’e aktarıldı. Kaynak: PeckShield

PeckShield’ın araştırması, Ronin Bridge v2’den ele geçirilen cüzdanlarla ilgili detayları açığa çıkardı. Bu rapora göre, 3.248 ETH ganimetinin başlangıçta üç farklı cüzdana bölündüğü ve bu fonların daha sonra bilgisayar korsanları tarafından anonimleştirilmesi amacıyla Tornado Cash’e aktarıldığı belirtiliyor.


Bu yazımızda dikkatinizi çekecektir: Coinbase Bitcoin Çıkışlarında Rekor Kırıldı


Öte yandan, 1 Şubat’ta Binance, 4,2 milyon dolar değerindeki çalıntı XRP’yi dondurdu. Bu olay, Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’in kişisel cüzdanına 31 Ocak’ta yapılan 112 milyon dolarlık hacklemenin bir parçası olarak ortaya çıktı. Bu durum, kripto para birimlerine yönelik hırsızlık ve güvenlik ihlallerinin sektördeki devam eden bir sorun olduğunu gösteriyor.

Axie Infinity Jihoz hacker’ından farklı olarak, Larsen’in hacker’ı, kimliğini gizlemek için kripto karıştırma hizmetlerini veya merkezi olmayan borsaları kullanmadı. Bu durumda, Binance gibi merkezi bir borsa, çalınan fonların bir kısmını tespit edip engelleyebildi. Bu olay, kripto varlıkların güvenliğinin ve izlenebilirliğinin önemini bir kez daha vurguluyor ve kullanıcıların dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir