Kriptolar:
30691
Bitcoin:
$67.474
% 1.36
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.46
Piyasa Değeri:
$2.43 T
% 4.10
Korku & Açgözlülük:
60 / 100
Bitcoin:
$ 67.474
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.43 T

OpenAI, Los Alamos ile Yapay Zeka Destekli Biyobilim Araştırmalarına Başlıyor

openai, biyobilim

OpenAI, biyobilim araştırmalarında yapay zekanın kullanımını araştırmak amacıyla Los Alamos Ulusal Laboratuvarı (LANL) ile işbirliği yaparak tesisin önceki askeri girişimlerden sivil bilimsel gelişmelere önemli bir değişim yaşadığını duyurdu.

Biyobilimde Yapay Zeka Entegrasyonu

OpenAI, 9 Temmuz tarihli bir açıklamada, LANL’nin biyobilim bölümü ile işbirliği yaparak GPT-4o gibi yapay zeka modellerinin çeşitli laboratuvar görevlerinde araştırmacılara nasıl yardımcı olabileceğini değerlendireceğini açıkladı. Bu, biyobilim araştırmalarını ve biyolojik güvenlik çalışmalarını desteklemek için gerçek zamanlı ses sistemlerini kapsıyor.

1943 yılında dünyanın ilk atom bombasını üretmek için kurulan LANL, Soğuk Savaş’tan sonra sivil araştırma ve geliştirmeye odaklanmıştır. Bugün, biyobilim dalı aşı geliştirme, sürdürülebilir biyoteknoloji, hastalık başlangıcı üzerinde iklim değişikliğinin etkisi ve biyotehdit tespiti üzerine çalışıyor.

Laboratuvar Tekniklerini İlerletme

OpenAI’nin en son metin, görüntü ve konuşma tabanlı dil modeli olan GPT-4o, gerçek zamanlı olarak birlikte çalışma yeteneğine sahiptir. Bu özellikler, hücre ayrımı, hücre kültürü ve hücre dönüşümü gibi faaliyetler için işbirliğinin bir parçası olarak vurgulanmıştır. “Wet lab teknikleri” uygulayarak ve laboratuvar ve bilgi etkinliğini artırmak için ek yenilikçi yapay zeka türlerini keşfederek, OpenAI biyobilimi önceki başarılarına dayanarak ilerletmeyi planlıyor.

Biyotehdit Risklerini Ele Alma

OpenAI’nin biyotehdit sorunlarını ele almak için daha büyük girişimleri, LANL ile işbirliğini de içeriyor. Yapay zekayı laboratuvar ortamlarına entegre ederek bilimsel araştırmaları hızlandırmayı ve güvenlik prosedürlerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Bu Dikkatinizi Çekebilir: Microsoft ve Apple, OpenAI Yönetim Kurulu Üyeliğinden Vazgeçti

Artan Düzenleyici Sorunlar

Bu işbirliği, büyük teknoloji devlerinin Apple ve Microsoft gibi düzenleyici incelemeler altında OpenAI’den uzaklaşmalarıyla aynı döneme denk geliyor. Microsoft, OpenAI’ye 13 milyar dolarlık yatırım yapmasından bir yıl sonra, 10 Temmuz’da yapay zeka şirketinin yönetim kurulundan ayrılacağını açıkladı. Avrupa Birliği yetkilileri, Haziran ayında OpenAI’nin Microsoft ile işbirliğinin bir antitröst soruşturmasına yol açabileceğini belirtti.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir