Kriptolar:
30694
Bitcoin:
$67.141
% 0.37
BTC Dominasyonu:
%54.2
% 0.09
Piyasa Değeri:
$2.45 T
% 0.76
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.141
BTC Dominasyonu:
% 54.2
Piyasa Değeri:
$2.45 T

BitMEX, Banka Gizliliği Yasası İhlalinden Suçlu Bulundu

BitMEX

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı’ndan yapılan bir açıklama, BitMEX’in yeterli bir kara para aklamayı önleme (AML) programı oluşturma, uygulama ve sürdürme yükümlülüğünü gönüllü olarak yerine getirmediğini belirtiyor. Çarşamba günü, BitMEX Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiğini kabul ederek suçlu bulundu.

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams, yaptığı açıklamada, “2022’de federal mahkemede BitMEX’in kurucuları ve uzun süreli çalışanlarının kabul ettiği gibi, şirket, 2015’ten 2020’ye kadar dünyanın önde gelen kripto para türev platformlarından biri olarak, federal yasa gereği gerekli olan anlamlı bir kara para aklamayı önleme programı olmadan Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösterdi,” dedi.

Savcılar, 2022’nin sonlarında, şirketin eski iş geliştirme başkanı Greg Dwyer’a ABD Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal etmekten 12 ay denetimli serbestlik cezası verilmesini talep etti. BitMEX’in kurucularından Arthur Hayes, aynı yılın başlarında Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiğini kabul ettikten sonra altı ay ev hapsi cezasına çarptırılmıştı.

İlginizi Çekebilir: Multichain, Fantom’a 2.1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Williams, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, BitMEX, kendisini büyük çaplı kara para aklama ve yaptırım ihlali planları için bir araç olarak açarak finansal sistemin bütünlüğüne büyük bir tehdit oluşturuyor,” dedi. “Bugünkü suçlu bulunma kararı, kripto para şirketlerinin ABD pazarından yararlanmak istiyorlarsa ABD yasalarına uymaları gerektiğini bir kez daha göstermektedir.”

İlk olarak 2014 yılında kurulan BitMEX, “uzun süre ABD’li tüccarlara hizmet verdi ve iş aldı, aynı zamanda ABD ofisleri aracılığıyla faaliyet gösterdi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na kaydolması ve yeterli bir AML programı oluşturması ve sürdürmesi gerekiyordu,” açıklamada eklendi.

BitMEX, “Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal etmekten bir suçlamayı kabul etti ve bu, beş yıla kadar hapis cezası ve para cezası gerektiren bir suçtur.”

ABD kurallarını göz ardı eden ilk veya en büyük borsa olan BitMEX oldu. Dünyanın en büyük bitcoin borsası Binance’in eski başkanı Changpeng Zhao, dün düşük güvenlikli bir California tesisine dört aylık federal hapis cezasını çekmek üzere giriş yaptı. Zhao, 2023’ün sonlarında Binance’de uygun kara para aklamayı önleme politikalarına uymadığını kabul etmişti.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir