Kriptolar:
30696
Bitcoin:
$67.401
% 0.82
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.05
Piyasa Değeri:
$2.47 T
% 0.58
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.401
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.47 T

Microsoft ve Apple, OpenAI Yönetim Kurulu Üyeliğinden Vazgeçti

OpenAI'den Büyük Adım: Yeni Amiral Gemisi AI Modeli Eğitiliyor

Microsoft ve Apple’ın OpenAI yönetim kurulu üyeliklerinden vazgeçtiği aktarılıyor. Microsoft, 2023’te OpenAI’ye 13 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra, düzenleyicilerin artan incelemeleri nedeniyle yapay zeka girişiminden uzaklaşıyor.

Teknoloji devleri Microsoft ve Apple’ın, artan düzenleyici incelemeler nedeniyle yapay zeka şirketi OpenAI’de yönetim kurulunda yer almamaya karar verdikleri bildiriliyor. Bloomberg’in 10 Temmuz tarihli raporuna göre Microsoft, OpenAI’ye kuruldan çekildiğini bildiren bir mektup gönderdi. Bu karar, Microsoft’un Nisan 2023’te OpenAI’ye 13 milyar dolarlık önemli yatırım yapmasından yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti.

Microsoft’un geri çekilmesi, OpenAI’nin artık yönetim kurulu gözlemcilerine sahip olmayacağı anlamına geliyor. Microsoft, OpenAI’ye gönderdiği notta şunları belirtti: “Geçtiğimiz sekiz ay boyunca, yeni oluşturulan yönetim kurulunda önemli ilerlemelere tanık olduk ve şirketin gidişatına güveniyoruz. “Artık gözlemci olarak sınırlı rolümüzün gerekli olduğuna inanmıyoruz.”

Haziran ayında açıklanan önemli bir anlaşmanın parçası olarak Apple’ın OpenAI yönetim kurulunda gözlemci rolü kazanacağını öne süren son raporların aksine OpenAI, Microsoft’un ayrılmasının ardından yönetim kurulu gözlemcisinin olmayacağını açıkladı. OpenAI, yönetim kuruluna ve şirketin yönlendirmesine duyduğu güven nedeniyle Microsoft’a şükranlarını sunarak şunları ifade etti: “Yönetim kuruluna ve şirketin yönetimine duyduğu güveni dile getirdiği için Microsoft’a minnettarız ve başarılı ortaklığımızı sürdürmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Hem Microsoft hem de OpenAI, yayınlandığı sırada yönetim kurulu üyeliğine ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bu gelişme, Büyük Teknoloji firmaları üzerinde yapay zeka ve endüstri hakimiyeti üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin düzenleyici baskının arttığı bir dönemde ortaya çıkıyor. Haziran ayında, Avrupa Birliği düzenleyicileri OpenAI’nin Microsoft ile olan ortaklığı nedeniyle AB antitröst soruşturmasıyla karşı karşıya kalabileceğini duyurdu. AB rekabet şefi Margrethe Vestager, yerel düzenleyicilerin yapay zeka ortaklıkları konusunda ek üçüncü taraf görüşleri arayacağını ve Microsoft, Google, Meta ve ByteDance’s TikTok gibi firmaları araştıracağını söyledi.

Daha önce Avrupa Komisyonu, Microsoft’un Bing arama motoru ve ilgili üretken yapay zeka hizmetleriyle ilgili bilgi talebine yanıt vermemesi halinde AB’deki yıllık gelirinin %1’ine kadar para cezasına çarptırılabileceğini belirtmişti.

Nisan 2024’te raporlar, Apple ve OpenAI’nin üretken yapay zeka teknolojilerinin iOS’a entegrasyonunu aktif olarak tartıştığını öne sürdü. Mevcut düzenleyici ortama rağmen, bu tartışmalar büyük teknoloji şirketleri ile yapay zeka geliştiricileri arasında devam eden ilgiyi ve potansiyel işbirliğini vurguluyor.

Microsoft ve Apple’ın OpenAI yönetim kurulu üyeliğinden vazgeçme kararları, yapay zeka sektöründeki teknoloji devlerinin karşılaştığı karmaşıklıkların ve düzenleme zorluklarının altını çiziyor. İnceleme yoğunlaştıkça bu şirketler, hızla gelişen yapay zeka ortamında yenilik yapmaya ve işbirliği yapmaya devam ederken, düzenleyici standartlara uymak için rollerini ve ortaklıklarını dikkatli bir şekilde yönlendiriyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Microsoft ve Apple, OpenAI Yönetim Kurulu Üyeliğinden Vazgeçti” te bir düşünce

  1. Pingback: OpenAI, Los Alamos ile Yapay Zeka Destekli Biyobilim Araştırmalarına Başlıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir