Kriptolar:
28116
Bitcoin:
$51.594
% 1.59
BTC Dominasyonu:
%51.2
% 0.08
Piyasa Değeri:
$1.98 T
% 1.02
Korku & Açgözlülük:
72 / 100
Bitcoin:
$ 51.594
BTC Dominasyonu:
% 51.2
Piyasa Değeri:
$1.98 T

Metaverse sanal arsa satışları Wall Street’in ilgisini çekmeye başladı

Investing.com – Metaverse yeni bir akım olarak son günlerde adından daha çok söz ettirmeye devam ediyor. Bu bağlamda dünyanın önemli kuruluşları, bu sanal gerçeklik evreninin kripto ekonomisi için büyük bir potansiyele sahip olduğuna dair açıklamalar yapıyor.

BoA stratejisti Metaverse’i kripto paralar için yeni bir fırsat olarak görüyor

Metaverse ile ilgili yapılan son yorumlar arasında Bank of America stratejisti metaverse’ün kripto paraların bir para birimi olarak meşrulaşmasına olanak sağlayabileceğini söyledi. 

Metaverse alanıyla ilgili açıklamalarına devam eden Bank of America stratejist, Haim Israel, Blockchain teknolojisinin aktif kullanımı için bir fırsat olarak gördüğü metaverse’ün kripto paraların misyonunu gerçekleştirip birer para birimi olarak kabul görmesine yardımcı olacağını dile getirdi.

Metaverse’ün kripto ekonomisi geleceğinde önemli bir payı olduğuna inanan stratejist, verdiği röportajda bazı uyarılarda bulunarak ve olumsuz yönlerden de bahsetti. Tüm ekosistemi için büyük bir fırsat olarak gören Israel, ancak doğru platformlara ihtiyaç olunduğu konusunda uyarıda bulundu.

Metaverse için stabil kripto paralar öne çıkabilir

Diğer yandan Metaverse ile ilgili yorumlarda kripto para birimlerinin fiyat oynaklığının yüksek olması hâlâ bir dezavantaj olarak görülüyor. Bu yüzden sanal gerçeklik evreni genişledikçe stabil kripto varlıklara olan talebin daha fazla artacağı düşünülüyor. 

Bilindiği gibi son zamanlarda ABD’de gündeme gelen kripto para düzenlemeleriyle ilgili konuların başında stabil kripto varlıkların hızlı şekilde düzenlenmesi gerekliliği ön plana çıkmıştı. 

Bank of America stratejisti, henüz başlangıç aşamasında olan metaverse’e geleneksel finans şirketlerinin aktif olarak dahil olmasının kripto parala adaptasyonunu çok farklı boyutlara taşıyacağına inanıyor.

Dijital para yatırım şirketi Grayscale’de geçen hafta metaverse ile ilgili bir rapor yayınlamış ve hızlı şekilde 1 trilyon dolarlık bir Pazar haline gelebileceğinden bahsetmişti. Diğer bir ABD merkezli küresel yatırım bankası Morgan Stanley (NYSE:MS) de metaverse’ü önümüzdeki dönemler için bir yatırım alanı olarak gören açıklamalar yaptı.

Metaverse’de geçen hafta 100 milyon doların aşan sanal arsa satışı gerçekleşti

Metaverse ile ilgili son gelişmelerde ise sosyal medya devi Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi, bu alanı ne kadar önemli gördüğünün en büyük kanıtı gibiydi. Ayrıca bu evrende faaliyet gösteren sanal gerçeklik platformu Decentraland, geçtiğimiz günlerde sanal bir gayrimenkul satışının 2,4 milyon dolara satıldığını gördü. Bu satış, piyasada oldukça dikkat çekerken diğer bir metaverse tabanlı proje The Sandbox’ta 4,3 milyon dolara satılan sanal mülk, çıtayı oldukça yükseltti. 

DappRadar’dan gelen veriler ise Kasım ayının son haftasında metaverse projelerinin sanal arazi NFT’si olarak 100 milyon doların üzerinde satış yaptığını gösterdi. Decentraland, The Sandbox, CryptoVoxels ve Somnium Space gibi 4 büyük metaverse projesinde yoğunlaşan bu satışlara 6.000’den fazla yatırımcı katılarak 105,8 milyon dolarlık bir işlem hacmi ürettikleri belirtildi. 

Rapor detayında belirtildiği üzere bu satışların büyük bir bölümü (86,56 milyon dolar) The Sandbox platformunda gerçekleşti. 15,5 milyon dolarlık satış Decentraland platformunda yapılırken CryptoVoxels, 2,68 milyon dolar ve Somnium Space’de 1,1 milyon dolarlık NFT satışı gerçekleşti.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir