Kriptolar:
30663
Bitcoin:
$63.605
% 1.52
BTC Dominasyonu:
%53.9
% 0.00
Piyasa Değeri:
$2.37 T
% 0.35
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 63.605
BTC Dominasyonu:
% 53.9
Piyasa Değeri:
$2.37 T

Kazakistan, Bitcoin (BTC) Madencileri İçin Nükleer Santral Kurabilir

Nikkei Asia’nın haberine göre Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, ülkeye göçen Bitcoin (BTC) madencilerine gerekli enerjiyi sağlamak için nükleer santral inşa edilmesini önerdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Atla şehrindeki bir toplantıda bankacılara konuşan Tokayev “Gelecekte bir nükleer santralin inşası hakkında popüler olmayan bir karar vermek durumunda kalacağız” dedi.

Kazakistan’ın tek nükleer santrali 1999 yılında kapanmıştı.

Kazakistan, dünya uranyum arzının %41’ini üretiyor olmasına karşın, özellikle Sovyetlerin burada yapmış olduğu nükleer silah testleri sebebiyle vatandaşlar bu konuda gergin olmaya devam ediyor.

Kazak sağlık yetkilileri 1949 ile 1963 yılları arasında 1,5 milyon vatandaşın, nükleer serpintiye maruz kaldığını tahmin ediyor.

Ancak Çin’den gelen madenciler sebebiyle, elektrik arzında yaşanan sıkıntı, ülkede elektrik kesintilerinin olmasına sebep oldu.

Kazakistan’ın Hash Rate’i Dört Katına Çıktı

Çin’den gelen madenciler sebebiyle ülkede hash rate oranı artmayı sürdürüyor. Kazakistan şu anda toplam hash oranının %18’ini meydana getiriyor. Bu Kazakistan’da dört katlık bir artış yaşandığını ortaya koyuyor. Ülke ABD’nin ardından en yüksek hash rate’e sahip ülke konumunda.

Ülke vatandaşlarının tedirginliğine karşın Başkan Tokavey, nükleer santral konusunda hevesli görünüyor. Hatta iki yıl önce de bir nükleer tesis için referandum yapılmasını da tavsiye etmişti.

Başkan, Eylül ayında da yine benzer ifadeler kullandı:

“Kazakistan’ın bir nükleer santrale ihtiyacı olduğu için bu konuyu düşünmenin zamanının geldiğine inanıyorum”

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir