Kriptolar:
29856
Bitcoin:
$67.368
% 3.40
BTC Dominasyonu:
%52.9
% 0.21
Piyasa Değeri:
$2.53 T
% 1.90
Korku & Açgözlülük:
76 / 100
Bitcoin:
$ 67.368
BTC Dominasyonu:
% 52.9
Piyasa Değeri:
$2.53 T

En Büyük Japon Bankaları, Dijital Para Ödemelerini Test Etmeye Başlayacak

Japan Post, MUFG, Mizuho ve SMBC gibi önde gelen Japon bankaları dijital bir para birimi aracığıyla blockchain ödemelerini etkinleştirme planıyla kripto sektörüne girmek için önemli bir adım atıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

74 kuruluşun meydana getirdiği bir konsorsiyum olan Dijital Para Birimi Forumu kuruluşları tarafından geçtiğimiz gün yayınlanan White Paper‘a göre, ödeme sistemi iki katmanlı bir platformdan oluşacak.

Para biriminin geçici adı Dijital Para Birimi JPY (DCJPY) olacak. DCJPY, blocckhain dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak ve aynı zamanda banka mevduatlarıyla da desteklenecek. Kullanıcılar bir hesap açtıkları zaman dijital para birimiyle işlem yapabilecek.

Proof-of-Concept aşamasına geçen proje, DeCurret girişimi tarafından başlatıldı. Firma ek olarak konsorsiyuma dahil olan bazı bankalar tarafından yönetilen 62 milyon dolarlık bir yatırım da aldı.

Firmalar, DCJPY’yi test sürecinin ardından diğer dijital platformlara da entegre etmeyi amaçlıyor. Test aşamasında dijital paranın düşük maliyetli ticari işlemler için fizibilitesi test edilecek.

DCJPY’nin kullanıma sunulmasının, Japonya Merkez Bankası’nın CBDC çalışmalarını nasıl etkileyeceği ise belirsizliğini koruyor. Zira bankadan daha önce yapılan açıklamada, CBDC’nin geliştirilmesi için özel sektörler birlikte çalışılacağı ifade edilmişti.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir