Goldman Sachs: Altın 3, 6 ve 12 Ayda Bu Seviyeleri Görecek!

Yayınlanma Tarihi: 08 Mart 2022 13:10:06

Goldman Sachs’a göre, Ukrayna’da artan savaş ve Rusya’ya karşı yaptırımların tetiklediği yüksek emtia fiyatları, Fed’in tepki seçeneklerini aşırı yüksek enflasyona sınırlayabilir. Ayrıca Rusya-Ukrayna savaşı ışığında, Goldman Sachs analistleri farklı zaman dilimlerinde altın fiyat hedeflerini yükseltti. Coinmühendisi.com olarak detayları aktarıyoruz…

Altın, 2.000 doların üzerine çıktı: Sırada ne var?

ABD’nin Rusya’dan petrol ithalatını potansiyel olarak yasaklayabileceğini açıklamasının ardından, emtialar Pazartesi günü başka bir fiyat artışı gördü. Brent ham petrolü varil başına 139 doları aştı – 2008’den bu yana en yüksek seviye görüldü. Nikel yüzde 90 arttı, buğday 14 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı ve altın kısa bir süreliğine ons başına 2.000 doların üzerinde işlem gördü.

Goldman baş ekonomisti Jan Hatzius bir notta, “Ukrayna’daki savaş tırmanmaya devam ederse ve yükselen emtia fiyatları uzun vadeli enflasyon beklentilerini beslemeye başlarsa Fed’in para politikası seçenekleri sınırlanabilir” ifadelerini kullandı. Uzmana göre temel fon oranı patikası etrafındaki riskler arttı. Bu durumun, faiz oranlarında 50 baz puanlık artış yaşanmasına sebep olabileceği düşünülüyor.

Goldman Sachs’ın 3, 6 ve 12 aylık tahminleri hangi şekli aldı?

Geçen hafta, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 15-16 Mart’taki toplantıda geleneksel 25 baz puanlık komisyon artışını destekleyeceğini ifade etti. Şu anda yatırımcılar 2022’de altı adet 25 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Goldman’ın görüşü biraz daha agresif. Banka şimdi, 2022’de yedi, 2023’te dört faiz artışı görmeyi tahmin ederek, çekirdek enflasyonun bu yılın sonuna kadar yüzde 3,7’de çalışmasını bekliyor. ABD’de kırk yıllık yüksek enflasyon ve çok yıllı yüksek emtia fiyatlarının birleşimi, Fed’in sıkılaştırma planını daha az tahmin edilebilir hale getirebilir.  Son gelişmeler ışığında, Goldman Sachs’ın altının ons fiyatlarındaki hedefleri aşağıdaki şekli aldı:

  • 3 aylık hedef: Önceki 1.950 dolara karşı 2.300 dolara yükseldi.
  • 6 aylık hedef: Önceki 2.050 dolara karşı 2.500 dolara yükseldi.
  • 12 aylık hedef: Önceki 2.150 dolara karşı 2.500 dolara yükseldi.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu gönderi Coin, NFT’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir