Kriptolar:
30369
Bitcoin:
$61.860
% 3.20
BTC Dominasyonu:
%53.2
% 1.04
Piyasa Değeri:
$2.20 T
% 4.85
Korku & Açgözlülük:
51 / 100
Bitcoin:
$ 61.860
BTC Dominasyonu:
% 53.2
Piyasa Değeri:
$2.20 T

Gemholic, Geçtiğimiz Yıl Yaşadığı Olay Ardından Rug Pull İddialarıyla Gündemde

Gemholic, geçen yıl ZkSync ağı üzerindeki bir akıllı sözleşmede yanlışlıkla 921 ETH kilitleyen kripto projesi, beklenmedik bir şekilde yakın zamanda kurtarılan fonlarını taşımasının ardından rug pull (dolandırıcılık) suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Projenin sosyal medya hesaplarının silinmiş gibi görünmesi ve ZkSync ağ yükseltmesinin ardından geri kazanılan fonların Ethereum’a taşınması, bu suçlamaları güçlendirdi.

Ethereum Layer 2 ağı ZkSync üzerindeki GemSwap merkeziyetsiz borsasının arkasındaki ekip olan Gemholic, ZkSync ağ yükseltmesiyle kilitli fonların açılmasından sonra rug pull suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı ve sosyal medya varlıklarının silinmiş gibi görünmesi dikkat çekti. Nisan 2023’te The Block’un araştırma direktörü Eden Au, Gemholic tarafından toplanan 921 ETH’nin ZkSync’in Era ağı ile Ethereum ana ağı arasındaki teknik fark nedeniyle yanlışlıkla kilitlendiğini fark eden ilk kişi olmuştu.

ZkSync geliştiricileri o dönemde fonları açacak bir çözüm bulduklarını bildirmişlerdi. O zamanlar yaklaşık 1.7 milyon dolar değerinde olan bu fonlar, Ethereum fiyatındaki artışla 3.4 milyon dolar değere ulaştı. Fonlar, ZkSync’in yakın zamanda ana ağında v24 yükseltmesini uygulamasının ardından dün açıldı gibi görünüyor.

Gemholic, başlangıçta fonlar açıldığında projeye devam etme sözü vermişti. Proje, geçen Nisan ayında artık erişilemeyen X hesabında şunları yazmıştı: “Birçok insanın güvenini kaybettiğimizi anlıyoruz, ancak @zksync ekibinin işleri düzeltebileceğine hâlâ inanıyoruz. Herkesin bize güvenmesi gerekiyor. Sözleşme düzeltilir düzeltilmez bir pazarlama kampanyası ve projenin ön lansmanını başlatacağız. Ayrıca fazla ödemeleri iade edeceğiz.”

Ancak, fonların geri kazanılmasının ardından, X kullanıcıları fonların Ethereum ana ağına taşındığını fark etti ve Gemholic’in X ve Telegram hesapları aniden erişilemez hale geldi, muhtemelen Gemholic ekibi tarafından silindi. X kullanıcısı Nahnah64, yakın zamanda açılan 3.4 milyon dolarlık fonları yansıtan cüzdan adreslerinin bir listesini derledi.

“Bugün, Gemholic tarafından 3.5 milyon dolar çalındı. Bir yıl boyunca yatırımcılarına yanlış vaatlerde bulunup fonlar açıldığında rug pull gerçekleştirdiler,” diye yazdı zkMarkets’in kurucusu X kullanıcısı NSerec, X platformunda.

Gemholic, blockchain güvenlik sağlayıcısı SolidProof’tan know-your-consumer (KYC) ve akıllı sözleşme doğrulaması almıştı ve projeye uyum sertifikası verilmişti.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir