Kriptolar:
30369
Bitcoin:
$61.933
% 3.67
BTC Dominasyonu:
%53.2
% 1.04
Piyasa Değeri:
$2.20 T
% 4.85
Korku & Açgözlülük:
51 / 100
Bitcoin:
$ 61.933
BTC Dominasyonu:
% 53.2
Piyasa Değeri:
$2.20 T

Solana Foundation Operatörleri Çıkardı

Solana

Solana Foundation, kullanıcılarına yönelik sandwich saldırılarına karıştıkları gerekçesiyle bir grup doğrulayıcı operatörünü delegasyon programından çıkardı. Bu hareket, vakıf tarafından belirlenen ve kötü amaçlı faaliyetleri yasaklayan kurallarla uyumlu olarak gerçekleştirildi.

Tim Garcia’nın Açıklaması

Tim Garcia, Solana Foundation’un Discord sunucusunda yaptığı açıklamada, “Bu konudaki kararlar kesindir. Sandwich saldırılarına izin veren mempool’lara katılan operatörleri tespit ettikçe uygulamalar devam ediyor,” dedi. Helius’un kurucu ortağı Mert Mumtaz, bu hamlenin, perakende kullanıcılara karşı kötü niyetli sandwich saldırıları gerçekleştiren doğrulayıcılara delegasyon yapılmamasını sağlamak amacıyla alındığını açıkladı.

Sandwich Saldırıları ve Kurallar

Garcia, 7 Mayıs’ta Solana Foundation’un Discord sunucusunda yaptığı bir paylaşımda, sandwich saldırılarının vakıf tarafından belirlenen kurallara aykırı olduğunu belirtmişti. Sandwich saldırısı, bir saldırganın, bir kurbanın işleminin etrafına iki işlem yerleştirerek fiyatı manipüle edip farktan kar elde ettiği bir tür önceliklendirme (front-running) saldırısıdır. Garcia, bu tür kötü niyetli faaliyetlere karışan operatörlerin delegasyon programından çıkarılacağını ve vakıftan herhangi bir stake’in derhal ve kalıcı olarak kaldırılacağını vurguladı.

Solana Foundation Operatörleri Çıkardı
Delegasyon Programının Amacı ve Kuralları

Solana Foundation Delegasyon Programı, doğrulayıcıların büyük miktarda token tutmalarına gerek kalmadan operasyonlarını sürdürebilmeleri için SOL tokenlerini onlara devrederek yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur. Doğrulayıcılar, performanslarına göre seçilir. Ancak, bu katılım bazı kısıtlamalar ve iyi uygulama beklentileri ile gelir. Solana’nın izin gerektirmeyen (permissionless) bir ağ olması nedeniyle, operatörler hala blockchain’e katkıda bulunabilirler, ancak artık vakıf tarafından kendilerine stake edilen SOL ile sübvanse edilmeyeceklerdir.

MEV Sorunları ve Kullanıcı Güvenliği

Solana üzerinde, doğrulayıcıların karlarını maksimize etmek için işlem sıralamasını manipüle ettiği durumlarda MEV (Maximal Extractable Value) sorunları ortaya çıkar. Bu, önceliklendirme ve sandwich saldırıları gibi, doğrulayıcıların fiyat değişikliklerinden kar elde etmek için işlemleri suistimal ettiği durumları içerir ve kullanıcılar için daha yüksek maliyetler ve kaymalar (slippage) oluşturur.

Solana Foundation’un bu kararlı hareketi, ağ üzerinde kötü niyetli faaliyetlere yer olmadığını ve kullanıcıların korunmasının öncelikli olduğunu gösteriyor. Delegasyon programının amacı, dürüst ve güvenilir doğrulayıcıları desteklemek ve Solana ekosistemini daha güvenli ve sağlam bir hale getirmektir. Kötü niyetli faaliyetlerde bulunan operatörlerin bu tür programlardan çıkarılması, ağın bütünlüğünü koruma çabalarının bir parçasıdır.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir