Kriptolar:
27234
Bitcoin:
$41.486
% 0.20
BTC Dominasyonu:
%53.0
% 0.93
Piyasa Değeri:
$1.54 T
% 3.64
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 41.486
BTC Dominasyonu:
% 53.0
Piyasa Değeri:
$1.54 T

Faiz Oranları Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2023 10:30:01

Faiz oranlarının kripto para piyasaları üzerindeki etkisi hakkında derinlemesine bir inceleme sunulmuştur. Bu yazıda, faiz oranlarının yükselmesinin kripto para piyasalarına olan etkileri ve beraberinde getirdiği olası senaryolar ele alınmıştır.

Kripto para sektörü, özellikle 2020‘de Covid-19 pandemisi ve sonrasında 2022‘nin başlarında yüksek enflasyonla karşı karşıya kalarak faiz oranları kavramıyla daha yakından tanıştı. Faiz oranları, borç verenin borç alan kişi veya kuruma borç verdiği para karşılığında aldığı ek ücrettir. Bu oranlar ekonomik dengeleri, enflasyonu, merkez bankalarının politikalarını ve uluslararası piyasalardaki gelişmeleri etkileyen önemli faktörler arasında yer alır.

Faiz oranlarının belirlenmesinde merkez bankaları önemli bir role sahiptir. Merkez bankaları, diğer bankalara likidite temin etmek için belli oranlarda kredi sağlayarak ekonomik canlılık üzerinde etkili olur. Bu oranlar genellikle politika faizi olarak adlandırılır ve ekonominin canlılığı, tüketici harcamaları, yatırımlar ve toplam talep gibi temel ekonomik göstergeler üzerinde doğrudan etkili olabilir.Faiz Oranları Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Fed Faiz Oranlarını Arttırırsa Ne Olur ?

ABD Merkez Bankası (FED) faiz oranlarını artırırsa, bu durumun birkaç etkisi olabilir. Oranlarının yükselmesi, risksiz yatırımların getirisini arttırır. Bu durumda, bireyler ve kurumlar daha düşük riskli faiz ve benzeri yatırım araçlarına yönelebilir, bu da yüksek riskli yatırımların talebinde bir azalmaya neden olabilir.

Bu durum, hisse senetleri ve kripto paralara olan talepte bir düşüşe sebep olabilir. Böylelikle, döviz miktarı artabilir ve para sirkülasyonu banka kasalarına doğru kayabilir. Bu durum, enflasyonun azalması ya da düşüş eğilimine girmesiyle sonuçlanabilir. Aynı zamanda, ülkeye yönelik yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıların artması, yerel para biriminin değer kazanmasına yol açabilir.

FED’in faiz artırımı, özellikle şirket hisselerini etkileyebilir. Yüksek faiz oranları, gelecekteki kazançların bugünkü değerini azaltır. Bu durum, gelecekte kazanılacak gelirlerin şu anki değerini düşürür. Bu nedenle, bazı büyüme şirketleri ve zarar eden şirketlerin hisse senetlerinin değeri etkilenebilir. Özellikle, bu durum zarar eden şirketlerin hisse senetlerinin, gelecekteki kar beklentilerine bağlı olarak yüksek fiyatlandırılmasına neden olabilir.

Genel olarak, faiz oranlarındaki artış, şirketlerin hisse senetlerinin değerini etkileyebilir. Özellikle, hisse senedi fiyatlamaları gelecekteki para değerinin faiz oranlarına bağlı olarak düşüş yaşanması durumunda etkilenebilir.Faiz Oranları Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Oranlar Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler ?

Faiz oranlarının kripto para piyasasına olan etkisi, genellikle makroekonomik faktörlerle ilişkilendirilir. Bitcoin’in geleneksel varlıklarla, örneğin hisse senetleri ve tahvillerle korelasyonu tarihsel olarak düşük seviyelerde olmuştur. Bu durum, kripto paranın yeni bir varlık sınıfı olması veya spekülatif çekiciliği nedeniyle olabilir. Kripto para piyasası hala yeni ve her geçen gün büyümeye devam eden bir pazar olduğu için bu düşük korelasyon söz konusu olabilir.

Bununla birlikte, diğer büyük varlık sınıflarını etkileyen makroekonomik faktörlerin kripto para piyasalarını olumsuz etkilemeye başlaması şaşırtıcı olmamalıdır. Çünkü artık kripto paralar, milyonlarca bireyin yanı sıra Wall Street ve diğer büyük kurumların dikkatini çeken önemli bir varlık haline gelmiştir.

Genel olarak, kısa vadeli olarak Bitcoin ve borsalar arasındaki korelasyon zaman zaman düşüş gösterebilir. Ancak, şu anda Bitcoin’in Nasdaq Teknoloji Borsası ile yakın şekilde hareket ettiği ve benzer şekilde yükseldiği veya düştüğü görülmektedir. Bu durum, Bitcoin’in genellikle teknoloji borsalarıyla benzer bir eğilim sergilediğini ve aynı yönde hareket ettiğini işaret etmektedir.

Faiz Oranları Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Yüksek faiz oranlarının kripto piyasaları üzerinde iki olumsuz etkisi vardır:

Faiz oranlarının yükselmesi, genellikle piyasalarda çeşitli etkilere sebep olur. Banka hesaplarında tutulan mevduatlara getiriler arttığı için yatırımcılar risksiz getiri imkanını tercih edebilirler ve kripto varlıklarını ellerinden çıkarıp nakde dönebilirler. Bu durumda, kripto para piyasalarına olan yatırım akışları azalabilir ve varlıklarda aşağı yönlü fiyat baskıları gözlemlenebilir.

Ayrıca, yüksek oranları, kripto para birimi projelerinin zımni değerlemelerini azaltabilir. Bu tür faiz artışları, bir kripto para birimi projesinin nakit akışlarına uygulanan iskonto oranını arttırarak projenin değerini düşürebilir. Ayrıca, devlet tahvilleri, bonolar ve benzeri risksiz yatırım araçlarının getiri oranlarının artması, bu tür yatırım araçlarını daha cazip hale getirebilir ve yatırımcıların bu “güvenli liman” olarak adlandırılan araçlara yoğun ilgi göstermelerine neden olabilir.

Faiz oranları, ekonomide önemli bir değişken olup, bireylerin ve kurumların tasarruf, tüketim, yatırım ve borçlanma kararlarını etkileyebilir. Faiz oranlarındaki değişimlerin ekonomi üzerindeki etkilerini anlamak, finansal piyasalarda başarılı olmak için önemlidir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir