Kriptolar:
30766
Bitcoin:
$64.420
% 2.12
BTC Dominasyonu:
%54.4
% 0.30
Piyasa Değeri:
$2.39 T
% 0.37
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 64.420
BTC Dominasyonu:
% 54.4
Piyasa Değeri:
$2.39 T

CFTC Başkanı Behnam: Bitcoin ve Ether Emtia Olarak Kabul Edilmeli

rostin behnam

Amerika Birleşik Devletleri emtia düzenleyicileri başkanı, piyasa değeri açısından en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ether‘in emtia olduğunu ve ajansının kontrolü altında olması gerektiğini söyledi.

Mahkeme Kararı ve Düzenleyici Zorluklar

9 Temmuz’da ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi önünde konuşan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam, Illinois mahkemesinin son kararını referans göstererek Bitcoin ve Ether’i emtia olarak yineledi. 120 milyon dolarlık Ponzi davasının bir parçası olan karar, Olympus (OHM) ve KlimaDAO (KLIMA) gibi dijital varlıkların da emtia olarak sınıflandırılmasını içeriyordu.

Behnam, “Mahkeme, Bitcoin ve Ether’in Emtia Borsası Yasası kapsamında emtia olduğunu bir kez daha belirtti” dedi.

Bu Dikkatinizi Çekebilir: Powell Konuştu Hisse Senetleri Yükseldi Kripto Stabil Kaldı!

Behnam ayrıca, menkul kıymet olarak sınıflandırılmayan dijital varlıkların spot piyasasında düzenleyici eksiklikler gösteren 2022 tarihli Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) raporunu da hatırlattı. Finansal piyasalar ve yatırımcılar için tehlikeleri azaltmak amacıyla, dijital emtialar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanın önemini vurguladı.

Yasal Öncelikler ve İşbirliği

Behnam, dijital emtiaların düzenlenmesini iyileştirmek için beş yasal öncelik sıraladı:

  • Kripto para birimlerinin benzersiz risk profiline uygun kurallar belirlemek.
  • Kalıcı bir “hizmet ücreti” finansman modeli oluşturmak.
  • Kayıtlıların kripto varlıklarıyla ilgili kapsamlı bir açıklama rejimine uymalarını zorunlu kılmak.
  • CFTC’nin Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) yeteneklerini güçlendirmek.
  • Mevcut yasalara göre tokenleri emtia veya menkul kıymet olarak sınıflandırmak için dengeli bir çerçeve geliştirmek ve ABD’deki kripto varlıklar hakkında kapsamlı bir eğitim ve bilgilendirme programı oluşturmak.

Behnam, “SEC ve CFTC, menkul kıymetler ve türev piyasalarının güçlü ve sağlam bir şekilde düzenlenmesini sağlayan uzun vadeli bir ortaklığa sahiptir” diye belirtti. “İki ajansın, düzenlenmiş borsalarda dijital varlıkların listelenmesi ve ticaretinin güvenilir, adil ve verimli bir sistemini sağlamak için yakından çalışmaya devam edeceğinden eminim.”

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir