Kriptolar:
30766
Bitcoin:
$64.245
% 2.26
BTC Dominasyonu:
%54.4
% 0.30
Piyasa Değeri:
$2.39 T
% 0.37
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 64.245
BTC Dominasyonu:
% 54.4
Piyasa Değeri:
$2.39 T

Bitcoin Madencileri, Artan Maliyetler ve Azalan Ödüllerle Karşı Karşıya

Bitcoin Madencileri, Artan Maliyetler ve Azalan Ödüllerle Karşı Karşıya

Kripto para uzmanı James Check, diğer adıyla “Checkmatey,” Bitcoin madencilerinin artan işletme giderleri ve azalan ödemeler nedeniyle zorlandığını belirtti. Check, 21 Haziran’da yayınladığı bir X videosunda Bitcoin madenciliğinin mevcut durumunu ve madencilerin karşılaştığı zorlukları ele aldı.

Hash Ribbon Tersine Dönmesi ve Etkileri

Glassnode baş analisti James Check, “Bir hash ribbon tersine dönme dönemindeyiz ve bloklar olması gerektiğinden yaklaşık 14 saniye daha yavaş geliyor, bu da daha az hash oranının çevrimiçi olduğunu, blokların biraz daha yavaş bulunduğunu gösteriyor” dedi. Hash oranının yaklaşık %5’inin bu durumdan etkilendiğini söyleyen Check, bazı madencilerin operasyonlarını sürdürmekte zorlandığını öne sürdü.

Check, “%5 çok büyük değil” diyerek, bunun tam anlamıyla bir “yangın satışı” olmadığını, ancak Bitcoin madencilerinin kesinlikle bir kısmını ellerinden çıkardığını spekülasyon yaptı.

30 günlük hareketli ortalama hash oranı, 60 günlük hareketli ortalamanın altına geçtiğinde hash ribbon tersine dönmesi meydana gelir, bu da madencilik zorluğunun arttığını gösterir. Bu senaryo, yüksek işletme giderleri, Bitcoin fiyatındaki düşüş veya madenciler arasında ekipman sorunları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

İlginizi Çekebilir: Fidelity, Ether ETF Dosyasında Değişiklik: 4,7 Milyon Dolar!

20 Nisan’da Bitcoin’in yarılanmasından sonra, madencilik teşvikleri 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düştü ve Bitcoin hash oranı, kârsız madencilik makinelerinin kapatılmasıyla düşmeye başladı. Blockchain.com verilerine göre, Bitcoin ağının hash oranı son 30 gün içinde %2 düşerek 586 exahash per second (EH/s) seviyesinde.

Bitcoin Madencilerinin Mevcut Durumu

Bitcoin madencilerinin mevcut durumuna dayanarak Check, madencilerin zorluklara rağmen başa baş noktasında olduğunu belirtti. “Madenciler burada su üzerinde duruyor olabilir, tam ölçekli ayı piyasası seviyesinde kapitülasyon yapmıyor olabilirler, muhtemelen sadece su üzerinde duruyorlar. On bitcoin kazıyorlar, on bitcoin satıyorlar” diye ekledi. Diğer araştırmacılar, birçok Bitcoin madencisinin işletme giderlerini karşılamak için çoğu coinini sattığını ve bu nedenle kârlılıklarının olmadığını belirtti.

Bir başka analist Panos, 18 Haziran’da yaptığı bir X gönderisinde “Bitcoin madencileri faturaları ödemek için coinlerinin çoğunu satıyor” dedi. Check, aynı gün ikinci bir gönderide Bitcoin işlem ücretlerinin madencilik gelirleri arasındaki payının arttığını belirtti. “Madenciler, ücretlerin ana gelir kaynağı haline gelmesine uyum sağlamalı ve buna göre yenilik yapmalı ve etkin sermaye yönetimi uygulamalı” dedi.

VanEck dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigel, bazı istisnalar dışında, neredeyse tüm Bitcoin madencilerinin coinlerinin %100’ünü sattığını gözlemledi. CLSK, çok düşük USD bilançosuyla yeni kapasite satın almaya çalışırken, neredeyse tüm Bitcoin madencileri coinlerinin %100’ünü satıyor.

Bitcoin madencilik sektörü bu zorluklara uyum sağlarken, madenciler mevcut piyasa koşullarını yönetmek ve gelecekteki dalgalanmalara hazırlıklı olmak için yaratıcı ve etkili sermaye yöneticileri olmalıdır.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin Madencileri, Artan Maliyetler ve Azalan Ödüllerle Karşı Karşıya” te bir düşünce

  1. Pingback: Michael Dell'in Bitcoin Tweet'i Piyasayı Heyecanlandırdı - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir