Kriptolar:
27218
Bitcoin:
$38.734
% 1.07
BTC Dominasyonu:
%52.2
% 0.26
Piyasa Değeri:
$1.45 T
% 2.27
Korku & Açgözlülük:
71 / 100
Bitcoin:
$ 38.734
BTC Dominasyonu:
% 52.2
Piyasa Değeri:
$1.45 T

Binance Options Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2023 10:59:47

Binance Options, dünyanın en büyük kripto borsası tarafından sunulan bir kripto opsiyon işlem platformudur. Bu ürün Binance borsası kullanıcılarının kullanımına sunulmaktadır. Binance borsasının bu yeni ürününe geçmeden önce, sizlerin Opsiyonlar hakkında bazı bilgileri edinmenizi istiyoruz.

Daha sonrasında bu bilgileri öğrenmeniz sizleri Opsiyonlar piyasasında rakiplerinizin bir adım önüne atacaktır. Özellikle, bu piyasada bilgili olmanız şarttır. Aksi takdirde, bakiyenizi sıfırlayabilirsiniz. O yüzden Opsiyonlar tarafında işlem alacaksanız, bilginizi de artırmanız gerekmektedir.

Binance Options Nedir? Nasıl Kullanılır?

Opsiyonlar Nelerdir?

Opsiyonlar, insanlara belirli bir fiyat ve tarih üzerinde bir varlığı satın alma veya satma hakkı veren finansal araçlardır. Ancak, bu işlemi zorunlu kılmazlar. İki tür opsiyon vardır: Alım ve Satım Opsiyonları.

Alım Opsiyonları: Bir Alım Opsiyonu satın almak, belirli bir tarihte belirli bir fiyatla bir varlığı satın alma hakkını size verir, ancak sizi zorunlu kılmaz.

Satım Opsiyonları: Satım Opsiyonu, belirli bir tarihte belirli bir fiyatla bir varlığı satma hakkını size verir, ancak sizi zorunlu kılmaz.

Yatırımcılar, varlığın fiyatının artmasını beklerken Alım Opsiyonlarına, fiyatın düşeceğini beklerken de Satım Opsiyonlarına girerler. Bunların dışında Opsiyon ticareti zamanı bilmeniz gereken bir kaç terim daha mevcuttur. Bu terimler aşağıdakilerdir

Seçenek Sembolü – Bir opsiyonun sembolü, Dayanak Varlık, Vade Bitiş Tarihi, Kullanım Fiyatı ve Opsiyon Türü gibi bilgileri içerir. Bu bilgiler şu şekilde sıralanır: Dayanak Varlık-Tarih-Fiyat-Tür.

Örneğin, “ETH-220908-1576-C” sembolü, Ethereum’un belirli bir tarihte 1.576 USDT fiyatından alınabileceğini ve 2022 yılı 8 eylül tarihinde sona ereceğini gösterir.

Dikkatinizi çekebilir: Post.tech ile SocialFi Hype’ı Yeniden Geliyor!

Kullanım Fiyatı – Kullanım Fiyatı, bir opsiyonun kullanılması durumunda temel varlığın önceden belirlenmiş bir fiyattan alınabileceği veya satılabileceği fiyattır. Alım Opsiyonları için bu, varlığı alabileceğiniz fiyatı belirtir. Satım Opsiyonları için ise varlığı satabileceğiniz fiyatı gösterir.

Uzlaşma Fiyatı – Uzlaşma Fiyatı, belirli bir zaman dilimindeki Spot Fiyat Endeksi’nin ortalamasıdır. Örnek olarak, “ETH-220908-1576-C” opsiyonunun uzlaşma fiyatı, belirli bir tarihte ETH Spot Endeksi’nin belirli bir zaman dilimindeki ortalama fiyatına dayanır.

Son Kullanma Tarihi – Son Kullanma Tarihi, bir opsiyonun sona erebileceği son tarihi gösterir. Bu tarih, opsiyon alıcısının opsiyonu kullanabilme son tarihini ifade eder.

Opsiyon PrimiOpsiyon Primi, bir opsiyonun işlem fiyatıdır. Bir yatırımcı, bir opsiyonu kullanma hakkını elde etmek için ödediği miktar olarak düşünülebilir. Bu prim, piyasa koşullarına, vadeye kalan süreye ve dayanak varlığın fiyatına bağlı olarak değişebilir. Kullanım Fiyatı ne kadar yakınsa, Opsiyon Primi de o kadar yüksek olacaktır.

Seçenekler Limitli Emir Türleri

Binance, Opsiyon yatırımcılarına iki emir türü sunar:

  1. Limit Emir: Bu, belirli bir fiyatla alım veya satım yapmayı amaçlayan temel bir emir türüdür. Ancak, emir defterindeki ilgili fiyatla eşleşmeden gerçekleşmez.
  2. En İyi Teklif (BBO): BBO, Limit Emirlerin başka bir türüdür. Mevcut En İyi Teklif fiyatına dayanarak otomatik olarak alım veya satım yapmaya çalışır, ancak başarılı olmayabilir.

Gördüğünüz üzere, her bir finansal piyasada olduğu gibi burada da riskler vardır. Peki, Opsiyon ticareti trader`lara hangi avantajları sunmaktadır? Fakat bunun öncesinde ilk olarak bu piyasanın asıl dezavantajın öğrenmenizi isteriz. Bu dezavantaj ise ödenen Opsiyon Primi ile alakalıdır. Opsiyon Primlerinin sınırlı olması bir dezavantajdır.

Şimdi ise, sıra bu ticaretin avantajlarında:

1. Opsiyon ticareti piyasa risklerine karşı koruma sağlar; 2. Portföy risklerini yönetmede daha fazla esneklik sunar; 3. Farklı risk/ödül profilleriyle çeşitli ticaret stratejileri oluşturabilirsiniz; 4. Farklı piyasa koşullarından kar elde etme potansiyeli sunar; 5. Yatırımcılar, Vadeli İşlem veya Spot pozisyonuna sahip olmadan aynı riski taşıyabilirler ve daha düşük sermaye gerektirir; 6. Opsiyon ticareti, yatırımcılara finansal piyasalarda daha fazla esneklik ve risk yönetimi sağlayan bir yol sunar.

Binance Options Nasıl Kullanılır?

Kullanımı anltılırken iki farklı versiyonda yapılacaktır. Bunlardan biri Binance’in kendi resmi websitesi üzerinden olacaktır. Bir diğer anlatım mobil uygulaması üzerinden anlatılacaktır. Fakat tüm bunlara geçiş yapmadan önce bir Binance hesabına ihtiyacınız var. Sizlere, yani Coin Mühendisi takipçilerine özel olarak ömürboyu 20% komisyon indiriminin mevcut olduğu kayıt linkimizi kullanarak Binance borsasına kayıt olabilirsiniz.

Website Üzerinden Binance Options Kullanımı

İlk olarak websiteye dahil olduktan sonra, sizleri karşılayan ana ekranın üst sekmesinde Vadeli İşlemler kısmından Opsiyonlar fonksiyonunu seçerek bu özellikliğin kullanımına başlayabilirsiniz.

Devamında kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra sizler genel Market görünümü ekranına gideceksiniz. Burada siz tüm opsiyonları görebilirsiniz. Ayrıca Opsiyon ticareti zamanı kullanmanız için Orderbook da mevcuttur.

Binance Options Nedir? Nasıl Kullanılır?

Devamında Opsiyon ticareti yapmanız için bir miktar bakiyeye ihtiyacınız olacaktır. Bunu temin etmek için cüzdanınıza USDT veya diğer cinsden kripto para ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ekranın sağ üst kısmında “Wallet-Cüzdan“, ardından “Options” kısmını kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Artık bakiyeniz de olduğuna göre, bir Opsiyonda işlem alabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki ekranda gördüğünüz “ETHUSDT” butonunu kullanabilirsiniz. Devamında “Call” butonunu kullanarak işlemlerinizi almaya devam edebilirsiniz.

Devamında BBO veya Limit emir vermek için aşağıdaki görselde gösterilen butonu kullanabilirsiniz. Aslında BBO emri ile alım için en iyi teklifi vermek adına kullanabilirsiniz. Öte yandan limit emri sayesinde girdiğiniz emrin limit fiyatını değiştirebilirsiniz.

Son olarak, her işlemde olduğu gibi bu işlemde de miktar ve giriş noktalarınızı da belirlemek zorundasınız. Bunun için de bu işlemlerin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Aşağıdaki görselde gösterilen uygun boş alanlara fiyat ve miktarı (kontrat miktarı) girmeniz gerekmektedir.

Aynı Futures’da olduğu gibi pozisyonlarınızı, açık emirlerinizi, işlem ve transfer geçmişlerinizi işlem panelinin alt kısmında görebilirsiniz. Ayrıca burayı işlemlerinizi sonlandırmak için de kullanabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: Ribbon Finance Nedir?

Mobil Uygulama Üzerinden Binance Options Kullanımı

Mobil uygulamada Binance uygulamasını açtıktan sonra ana ekranda alt kısımda “Futures” kısmından “Options” sekmesini aktifleştirmeniz gerekmektedir. Devamında açılan yeni sekmede artık Opsiyon ticaretine başlayabilirsiniz.

Fakat Opsiyon ticaretine başlamadan önce, hızlı bir şekilde borsa tarafından sürdürülen kısa bir prosedürü atlamanız gerekmektedir. Burada alt kısımda gördüğünüz “Start now” butonunu kullanarak bu işlemleri hızlıca geçebilirsiniz.

Bu işlemleri hızlıca hall etdikten sonra yapmanız gerek bir diğer işlem opsiyon bakiyenizi artırmaktır. Bunun için “Cüzdanlar” – “Opsiyonlar” kısmını kullanarak bakiyenizi artırabilirsiniz. Belirli ve uygun miktarları bu aşağıda boş gördüğünüz kısma doldurarak varlıklarınızı cüzdanlarınız arasında transfer edebilirsiniz.

Tekrardan Futures – Options kısmına dokunarak opsiyon alım/satımı için pozisyonlar düşünebilirsin. Onu da Options kısmında direk olarak yapabilirsiniz. Çalışma mantığı neredeyse Binance Futures ile aynıdır.

 

Ardından açılan yeni ekran siz kullanıcılara Opsiyon ticareti yapmak için bir işçi alanı sunacaktır. Aynı şekilde burada da miktar ve paranın sayısını yazmak gerekmektedir. Bunun dışında uzun veya kısa pozisyon alabilirler.

Bütün bunları yerine getirdikden sonra kolay bir şekilde ve hiçbir gecikme olmayacaktır. Çünki bu uygulama sürümleri sık sık güncellemeler görenbilirisinx.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir