Aralık Ayı Enflasyon Verisi Açıklandı

Enflasyon

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Aralık ayı enflasyon verisi açıkladı. Açıklanan veriye göre enflasyon Aralık ayında yüzde 64,27 olurken yıllık bazda yükseliş ise  yüzde 1,18 olarak gerçekleşti. Beklenti yüzde 66.53 civarındaydı.

TÜFE oranında ki değişim 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,18, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 64,27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,27 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 72,31 olarak gerçekleşti.

Bağımsız enflasyon araştırma grubu ENAG’a göre Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Aralık ayında yüzde 5.18 arttı. E-TÜFE’nin 2022 yılındaki artışı yüzde 137.55 olarak gerçekleşti. Son 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 38.57 oldu.

En Çok Yükseliş Konut Grubunda Oldu

Açıklanan verilerde bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,87 ile giyim ve ayakkabı sektörü oldu. Aynı zamanda, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 79,83 ile konut sektörü oldu.

Ana harcama grupları arasında 2022 yılı itibariyle Aralık ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -4,14 ile ulaştırma oldu. Aynı zamanda, 2022 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 5,91 ile sağlık oldu.

ENAG’a Göre En Fazla Artış Mal Ve Hizmet Sektöründe

ENAG’ın açıkladığı verilere bakıldığında TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış yüzde 0,56 ile Ulaştırma en fazla yükseliş ise yüzde 19,72 ile Çeşitli Mal ve Hizmetler kaleminde gerçekleşti.

Konu hakkındaki düşüncelerini bizlere yorum olarak sunabilirsiniz ayrıca bu tür anlık haberler için bizleri Telegram, Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu gönderi Genel, News’ te gönderildi ve ’ te etiketlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir