Bitcoin fiyatında rol oynayabilecek etkenler nelerdir?

BITCOIN  FİYAT DALGALANMALARINDA ROL OYNAYABİLECEK ETKENLER ?

Bilindiği gibi Bitcoin, Stoshi Nagamoto diye bilinen kişi ve kişilerce ortaya çıkarılmış şuan piyasada gördüğümüz yada görebileceğimiz bütün kripto varlıkların en eskisi ve en fazla market değerine sahip olanıdır.

Günümüzde ekonomik olarak yapılan bütün işlevler dekont,makbuz gibi belgeler ve banka kayıtlarında tutulurken merkeziyetsiz ve tamamen bağımsız bitcoin verileri yine bağımsız olarak oluşturulan güvenli blockchain ler aracılığıyla kaydedilmektedir.

Arz Şoku Metriği'ne Göre Bitcoin'in Fiyatı En Az 55 Bin Dolar Olmalı - Paranfil

ARZ VE TALEP

Sizlerin borsadan aldığı hisse senetleri kötü giden piyasa koşulları neticesinde düşebilir yahut hisse şirketinin gelişmesi durumunda yükselebilir. Ancak bitcoin bu tarz piyasa koşullarından etkilenmez çünkü merkeziyetsiz ve bağımsızdır , ana kriter arz talep dengesi ve diğer parametrelerdir.

Bitcoin’in oluşumu ve sistemi gereği var olduğu günden beri ,miktarında azalma yaşanmaktadır.
Bunu sağlamak için ise bildiğiniz gibi belirli aralıklarla Halvingler gerçekleştirilmektedir. Halvingler sayesinde Bitcoin’in arzı gün geçtikçe azalmakta buda fiyatında olumlu etki teşkil etmektedir.

Bitcoin diğer hisse senetleri yada borsa varlıkları gibi borsa ürünü olamasa da ,bireysel alıcılar tarafından sıklıkla rağbet görmektedir. Enflasyonu çok yüksek durumda olan ülkelerde bile talep  gören Bitcoin sosyal medya platformlarını da arkasına alarak büyük yol kat etmiştir. Belirli zamanlar düşüşler ve yükselişler artık ekosistemin bir gerekliliği haline gelmiş  ve yükseliş dönemi için BOĞA sezonu ve düşüş dönemi için ise AYI sezonu gibi tabirler artık Bitcoin ekosistemine dahil oldu.

YASA DIŞI KULLANIMI

Bitcoin i etkileyen etmenlerden diğer bir husus ise yasa dışı faaliyetler için çok kullanılan bir varlık olması. Peki neden yasa dışı varlık olarak kullanılıyor ? Çünkü merkeziyetsiz , gönderi ve alıcı kaydı kimsenin ulaşamayacağı  şifrelerle kayıtlı ve gönderim işlemleri kayıtları sadece Blokchain sistemi  tarafından güvenli bir şekilde  kaydedilebiliyor. Yasa dışı kullanımı sebebiyle de kontrolleri zor oldukları için devletlerin sınırlamalarına maruz kalıp baskılanabiliyor.

BÜYÜK BITCOIN YATIRIMCILARI VE FAALİYETLERİ

Ellerinde yüksek miktarda Bitcoin bulunan örneğin; Tesla şirketinin Bitcoin hakkındaki  faaliyetleride büyük etkiye sahiptir. Örneğin bu yıl içinde Bitcoin sattıklarını açıklamaları ve haberin doğrulanması diğer bitcoin yatırımcılarını da panikletir ve Bitcoin bu durumdan olumsuz etkilenir tam tersi durumda ise Bitcoin olumlu bir yol çizebilir.

MADENCİLER VE MALİYET

Bitcoin üretimi maliyetli bir iştir ve madenciler en az maliyetle üretim için birbirleriyle adeta yarışırlar. Matematik ve algoritmik hesaplar yapılarak yüksek maliyetlerle kurulan sistemlerin, makinaların giderleride çok yüksek olmaktadır, bunların arasında elektrik maliyetini en başta sayabiliriz.

Bitcoin üretimindeki faaliyetlerin hızlanması ve maliyetin düşürülmesi olumlu yönde kanaat görürken tam tersi durumda ise olumsuz durum teşkil edebilmektedir. Bunun dışında fazla elektrik tükettiği için devletler tarafından madencilik faaliyetlerine sıcak bakmamasını da olumsuz durum kategorisine alabiliriz.

REGÜLASYONLAR

Regülasyonlar , Bitcoin in düşüşünde önemli rol oynayabilir. Örneğin El Salvador’un Bitcoini resmi para olarak ilan etmesi bitcoine artı yönde haraketlilik getirirken diğer taraftan Çin kaynaklı Bitcoin karşıtı haberler, Madencileri kısıtlama girişimleri, diğer devletlerin yaptığı yasal düzenlemeler  Bitcoin’in gidişatında büyük etkiye sahiptir.

SON DAKİKA FED HABERLERİ: FED faiz kararı açıklandı! ABD Merkez Bankası faiz oranı ne oldu? - Son Haberler - Milliyet

HABERLER VE ÖNEMLİ KARARLAR          

Yahut fed’in yapacağı toplantıda alınacak faiz kararı , Bitcoin üzerinde olumlu yahut olumsuz etkiye sahiptir bunun dışında Amerika birleşik devletleri menkul kıymetler ve borsa komisyonu(SEC) in verdiği bitcoin kararlarıda bitcoin’in gidişatında etkilidir.

SONUÇ

Sonuç olarak Bitcoin merkeziyetsiz bir yapı olmasına rağmen insanların güvenini kazanmış ve piyasadaki yerini almıştır. Saydığımız sebepler ise uzun süredir devam eden Bitcoin varlığında eksi yada artı etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir