Kriptolar:
30691
Bitcoin:
$66.529
% 3.81
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.46
Piyasa Değeri:
$2.43 T
% 4.10
Korku & Açgözlülük:
60 / 100
Bitcoin:
$ 66.529
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.43 T

Yetkililerden Malezyalı Kripto Madencileri 722 Milyon Dolarlık Elektrik Çaldı İddiası

Bitcoin Madencisi Marathon Digital, Kenya ile Ortaklık Kurdu

Güneydoğu Asya ülkesinde kripto madencileri, yaklaşık altı yıl boyunca en az 722 milyon dolar değerinde elektrik çaldı. Malezya‘nın enerji yetkilisi, yasa dışı kripto madenciliği operasyonlarına yönelik baskının enerji bakanlığı için yüksek öncelikli olduğunu belirtti.

Malezya‘da kripto para madencileri, 2018 ile 2023 yılları arasında en az RM3.4 milyar ($722 milyon) değerinde elektrik çaldı, dedi ülkenin enerji yetkilisi.

Çarşamba günü konuşan Enerji Dönüşümü ve Su Dönüşümü Bakan Yardımcısı Akmal Nasrullah Mohd Nasir, yasa dışı kripto madenciliği faaliyetlerinin daha yaygın hale geldiğini söyledi, yerel haber sitesi Malay Mail’in bildirdiğine göre.

“Kripto para madenciliği yapanların elektrik hırsızlığı yapmasının nedeni, bu faaliyetin yerlerinde sayaç bulunmaması nedeniyle tespit edilemeyeceğine inanmalarıdır,” dedi yetkili. “Ancak, enerji tedarik şirketleri bir bölgede olağandışı enerji tüketimini tespit etmek için çeşitli yöntemlere sahiptir.”

Bakan yardımcısı, hükümetin Ekim 2022’de el koyduğu bitcoin madencilik cihazları da dahil olmak üzere RM2.2 milyon değerindeki 2,022 ele geçirilen eşyayı toplu olarak imha ettiği bir etkinlikte bu yorumu yaptı.

Yerel haber sitesinin bildirdiğine göre, yetkili, elektrik hırsızlığıyla mücadeleyi önceliklendirme ve yeşil ve yenilenebilir enerji üretimini artırma konusunun bakanlığı için ana odak noktaları arasında olduğunu belirtti.

Kripto madenciliği faaliyetleri, 2021’de tüm kripto madenciliği faaliyetlerini yasaklayan Çin’den ABD’ye ve Malezya, Endonezya, Laos ve Tayland gibi diğer yerlere giderek daha fazla kaydı, Bloomberg geçen ay bildirdi. Güneydoğu Asya ülkeleri, rekabetçi elektrik fiyatları, yetenekli iş gücü ve mevcut altyapıları nedeniyle madenciler için çekici hale geliyor, yerel bir madenci Bloomberg’e söyledi.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir