Worldcoin, Arjantin Tarafından Soruşturma Altında

Son Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2023 12:37:59
Worldcoin,Arjantin,WLD,iris taramak,Kenya

Worldcoin projesi Dünya çapında bazı ülkeler tarafından incelemeye alınmaya devam ediyor.Arjantin de bu ülkelera arasına katıldı.

Dün gece aktarılan haberlere göre, Arjantin hükümeti, OpenAI’den Sam Altman’ın da kurucuları arasında yer aldığı kripto projesi Worldcoin hakkında soruşturma başlattı.

Devlet yetkilileri, Kişisel Veri Erişim Ajansı’nın kişisel verilerin toplanması, saklanması ve kullanılması konularında detaylı bir inceleme başlatacağını duyurdu. Belirlenen sorunların çözümü için çeşitli adımların atılması planlanıyor.

Dijital kimlik oluşturmak amacıyla insanlara irislerini tarattıran Worldcoin, Dünya çapında büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Arjantin’in başkenti Buenos Aires ve birçok diğer şehirde, $WLD token karşılığında iris taraması gerçekleştiriyor.


İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Bu tür durumlar, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili mevcut yasal çerçevenin güçlendirilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Vatandaşlar, kişisel verilerini sağladıklarında, özellikle biyometrik gibi hassas verilerle ilgili olarak, verilerin toplanma ve işlenme amacı hakkında açık ve erişilebilir bilgilere sahip olma hakkına sahiptirler.”


Kenya’dan Worldcoin Baskını

Worldcoin, kaydedilen iris işlemlerin sayısının arttığını ve doğrulama işlemlerinin iki katından daha fazla arttığını duyurdu.

Kenya’da iris taraması işlemine karşı yoğun bir ilgi olmasına rağmen, ülke kişisel verilerin korunması endişeleri nedeniyle projeyi askıya aldı. Ülkede 250.000’den fazla kişinin iris taraması yaptığını bildirildi.

Kenya polisi, cumartesi günü kimlik ve kripto projesi Worldcoin’in Nairobi ofisine baskın düzenledi. Yerel medya kuruluşlarının raporlarına göre, ekip belgelere ve cihazlara el koydu.

Worldcoin, OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın da kurucu ortağı olduğu bir proje olarak kullanıcı doğrulaması için iris taraması kullanıyor. Temmuz ayında piyasaya sürülen protokolün jetonlarına sahip olmak isteyenler, taramadan geçerek airdrop alabiliyorlar.

Kahawatungu adlı medya kuruluşu, “Polisler cumartesi günü Mombasa Yolu üzerindeki ofise bir arama emriyle girdi ve makineleri alarak çıktı. Yetkililer, bu makinelerin verileri depoladığına inanıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.


İlginizi Çekebilir:MarketCap Nedir?

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir