Uzmanlar Konuştu: Biden’ın Kripto Para Kararnamesi Ne Getiriyor?

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2022 21:00:06

ABD Başkanı Joe Biden’in kripto para birimleriyle ilgili yürütme emri etrafındaki ilk heyecanın bir kısmı azaldıkça Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bugün düşüşe geçti. Uzun süredir konuşulan kripto kararnamesi, Başkan Biden tarafından 9 Mart’ta imzalandı. Bazı tanınan kripto destekçileri ve uzmanları, Biden’in yürütme emrini överken, diğerleri kararnameyi “savunma amaçlı” olarak nitelendiriyor.

Biden’ın kripto para kararnamesine uzmanlar nasıl tepki verdi?

Çarşamba günü, Bitcoin güne yaklaşık 38.744 dolardan başladıktan sonra 42.577 dolara yükseldi. Kripto para birimleriyle ilgili kararname etrafındaki hype söndükçe Bitcoin ve altcoin’ler çift haneli değer kaybetmek kaçamadı. Bazı yüksek profilli kripto destekçileri, ABD hükümetinin bu kararını destekliyor. Gemini borsasının kurucu ortağı Cameron Winklevoss, aşağıdaki tweet ile bunu bir “dönüm noktası” olarak nitelendirdi.

Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar, yürütme emrinin “genel olarak daha olumlu veya tarafsız” olduğunu söyledi. Bitcoin’in bu seviyelerde uzun süre kalamayacağı, Ayyar’ın beklentileri arasındaydı:

Piyasa açıklamaya olumlu tepki verirken, Bitcoin’in momentumu 42.000 dolar direncini aşacak kadar güçlü değildi.

Kripto para yatırım platformu My Digital Money’nin kurucu ortağı Guy Gotslak, ikna olmayanlar arasındaydı:

Kararname, her şeyden önce savunmadır. EO’nun ana hedefleri, ABD’nin finansal durumunu küresel olarak korumak, ABD düzenlemelerinin (hem federal hem de küresel) kripto kullanılarak atlatılmadığından emin olmak, kripto yatırımcılarının ve kullanıcılarının yasal olarak korunmasını ve kriptonun bir endüstri olarak düzenlenmesini sağlamaktır.

ABD’li senatörlerin açıklamaları

Kripto para birimlerine verdiği destekle tanınan Senatör Pat Toomey ise kararın olumlu yönlerini vurgulayan kişiler arasında yer aldı. Toomey’e göre Biden’ın kripto para birimlerini ve barındırdıkları teknolojiyi tanıması gerekiyor. Bir ABD Senatörü ve Bitcoin destekçisi Cynthia Lummis de, Biden yönetiminin kararnamenin içeriğini desteklediğini, ancak kararnamenin ifadesinin ABD vatandaşların zaten yasalara uyduğu gerçeğini göz ardı ettiğini söyledi.

Stablecoin devi USDC’nın arkasındaki şirket Circle’nin CEO’su Jeremy Allaire, kararı övenler arasındaydı. Allaire’ye göre kararname bir dönüm noktası.

Pek çok uzman ve politikacı, teknolojinin avantajlarının her zaman fark edilmesi gerektiğini vurgulayarak kripto para düzenini överken, SEC başkanı Gary Gensler’in soğuk ve yasadışı faaliyetlere vurgu yapan kararı dikkat çekti. Gensler, kısa bir tweet aracılıyla şu ifadelere yer verdi:

Bugün, Biden kripto paralarla ilgili bir kararname imzaladı. Yatırımcıları ve tüketicileri korumak, yasa dışı faaliyetlere karşı korumak ve finansal istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak gibi önemli kamu politikası hedeflerine ulaşmak için hükümet genelindeki meslektaşlarımla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyorum.

Coinmühendisi.com olarak aktardığımız üzere analistler, boğa bayraklarını çekmekte acele etmiyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir