Kriptolar:
30696
Bitcoin:
$67.734
% 0.96
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.05
Piyasa Değeri:
$2.47 T
% 0.58
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.734
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.47 T

Uniswap Labs Yüksek Mahkeme Kararını Öne Sürerek SEC’den DeFi Teklifini Bırakmasını İstiyor

Uniswap merkezi olmayan borsasının yaratıcısı Uniswap Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) merkezi olmayan finansı (DeFi) kontrol etme planını reddetmesi çağrısını, Yüksek Mahkeme’nin son kararını gerekçe göstererek yeniledi.

1934 tarihli Borsa Yasası kapsamında, SEC, Nisan 2023’ten itibaren DeFi kripto pazar oyuncularını içerecek şekilde bir borsanın tanımını genişletmeye çalıştı. Uniswap ise bu girişime sıklıkla karşı çıktı.

Chevron Kararının Etkisi

Geçen ayki yorum mektubunun ardından, Uniswap, SEC’ye planlanan değişiklikleri geri çekmesi için 9 Temmuz’da ek nedenler sundu. Şirket, 28 Haziran’da Loper Bright Enterprises v. Raimondo Yüksek Mahkeme davasındaki Chevron kararına atıfta bulundu. Bu karar, mahkemelerin artık belirsiz yasal düzenlemeler konusunda devlet kurumlarının yorumlarını takip etmek zorunda olmadığını öne sürüyor.

Uniswap, SEC’nin “borsa” tanımını yeniden tanımlama girişimlerinin “sınırlı kaynakları” boşa harcayacağını ve güçlü yasal zorluklarla karşılaşacağını savunuyor. Uniswap, SEC’nin Borsa Yasası yorumunun, Chevron kararından önce bile yasal dilini fazla zorladığını belirtti.

Bu Dikkatinizi Çekebilir: Eski FTX Yöneticileri Singh ve Wang Ceza Alacak

Uniswap, “Komisyon önerilen değişikliklerle devam ederse, bir inceleme mahkemesi […] Komisyonun Borsa Yasası yorumunun yasal metni fazla zorladığını kesinlikle kabul edecektir” dedi.

Geniş ve Belirsiz Değişiklikler

Uniswap ayrıca önerilen değişikliğin belirsiz sınırlarının, olası çelişkilere ve yetersiz yönlendirmelere neden olacağını savunuyor. Bu durum sürekli davalarla çözülmeyi gerektirebilir.

Tüm bu nedenlerle, Komisyon önerilen değişiklikleri kabul etmemelidir” diyen Uniswap, “Komisyon önerilen değişiklikleri artık var olmayan bir yasal ortamda geliştirdi” ifadesini kullandı.

SEC değişikliklere devam ederse, Uniswap, Chevron kararının en son kamu incelemesini sağlamak için yorum sürecinin açılmasını öneriyor.

SEC’in Yaptırım Eylemi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Nisan ayında Uniswap’a bir Wells bildirimi göndererek uygulama eylemi önerisini bildirdi. Bir ay sonra, Uniswap bir blog yazısında SEC’nin yasal iddialarını “zayıf” olarak nitelendirdi ve gerektiğinde davayı mahkemede mücadele etmeye hazır olduğunu belirtti.

Uniswap’ın son iddiaları ve Chevron kararının geniş sonuçları, düzenleyici otoriteler ile değişen DeFi sahnesi arasındaki sürekli çatışmaya dikkat çekiyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir