Umman 350 Milyon Dolarlık Kripto Madenciliği Merkezi Açtı

Son Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023 19:42:38
kripto madenciliği

Umman Ulaştırma, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MTCIT), ülkede düşük kurumlar vergisine sahip özel ekonomik bölge olan Salalah Serbest Bölgesi’nde veri barındırma ve kripto madenciliği merkezi olan Umman Daily Observer açıldığını duyurdu.

Umman geçtiğimiz 10 ayda yeni açılan tesisle beraber ikinci kripto madencilik merkezini açtı. Madencilik yapan şirketlere elektrik fiyatını düşük fiyatlardan veriyor.

Kasım 2022’de Umman, 389 milyon dolar değerinde bir kripto madenciliği merkezini faaliyete geçirdi. Ülkenin enerji sektöründeki gelişmeler, madencilik endüstrisini desteklemek amacıyla yapılan bu yatırımı vurguluyor. Aynı yıl içinde, ülkedeki ticari işletmeciler için elektrik fiyatları kilovat saat başına 0,064 riyal (yaklaşık 0,166 dolar) seviyesinde gerçekleşti. Bu, enerji maliyetlerinin madencilik faaliyetlerini etkileyen önemli bir faktör olduğunu gösteriyor. Umman’ın bu tür yatırımlarla madencilik sektörüne odaklanmaya devam ettiği görülüyor.

Bu adımlarla beraber petrole dayalı olan Umman ekonomisini dijitalleşme adımlarıyla genişletmeyi hedeflemektedirler.

Umman madencilik yapmak isteyen şirketlerin ofis kurmalarını ve düşük vergilerden yararlanmalarını sağlayan düzenlemeler getirmişlerdi. Bu sayede kripto şirketlerinin ülkelerinde madencilik yapmalarını kolaylaştırmaktadır.

Meta şirketi tarafından oluşturulan Threads adlı platformda da artık sizlerle birlikteyiz, takip etmek için buraya tıklayın.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir