S&P 500 Endeksi Analiz

Son Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2022 16:32:19

S&P 500 Endeksi $SPX Analiz

Amerikan borsalarındaki en büyük 500 şirketi içeren S&P 500 endeksi, kripto paralar başta olmak üzere neredeyse tüm risk varlıklarının gidişatı hakkında yorumlarımıza katmamız gereken bir veri.

2022 yılının 2. işlem gününde yapılan tarihi zirve ile başlayan düşen trendimiz 11 aydır devam ediyor ve etkisini hisse senetlerine göre çok daha oynak olan kripto paralar da büyük düşüşler olarak gördük. Şu anda S&P 500 endeksi düşen trende ve 200 günlük hareketli ortalamasına yaklaşmış durumda. Aynı kesişimden 16 Ağustos tarihinde de red yediğimizi unutmayalım.

Amerikan borsaları bu denli uzun süren bir düşüşü en son 2008 krizinde yaşamıştı. Eğer tarih tekerrür edecekse S&P 500 üzerinde 3200 puan ilk önemli desteğimiz olacak.

S&P 500 endeksinin olası senaryolarının Bitcoin’e etkisi nasıl olacak ?

Bitcoin mevcut yataylığında devam ederken S&P 500’ün bir sonraki hareketini bekliyor olabilir. Direnç seviyesine yaklaştığımızdan ötürü SP üzerinde yaşanabilecek satışlar Bitcoin üzerinde korkutan senaryo 13000$’ı bizlere getirebilir. Bu nedenle stoplarımızı eksik etmeyelim.

Mevcut parasal sıkılaşma döneminde her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da düşen trendi kırmayı başarabilirsek kripto paralar üzerinde uzun süredir beklenen ayı piyasası içerisinde rahatlama rallisi yaşanabilir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir