Kriptolar:
30369
Bitcoin:
$61.595
% 2.33
BTC Dominasyonu:
%53.2
% 1.04
Piyasa Değeri:
$2.20 T
% 4.85
Korku & Açgözlülük:
51 / 100
Bitcoin:
$ 61.595
BTC Dominasyonu:
% 53.2
Piyasa Değeri:
$2.20 T

Piyasalarda Kritik ve Belirleyici Hafta Başlıyor

Piyasalarda Kritik ve Belirleyici Hafta Başlıyor

Bu hafta, kripto para ve finans piyasalarının geleceğini belirleyecek kritik bir dönem başlıyor. Özellikle Çarşamba günü, hem ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı hem de enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte piyasalar büyük bir volatilite yaşayabilir. Aynı gün, Tesla şirketinde Elon Musk’ın rekor tazminatı yeniden oylamaya sunulacak.

Fed Kararı ve Enflasyon Verileri

ABD Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında faiz indirimi beklenmiyor, ancak faiz kararı sonrası Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar, Fed’in ileriye dönük düşüncelerini ve yol haritasını gösterecek. Bu açıklamaların özellikle öğle saatlerinde açıklanacak enflasyon verilerinin ardından gelmesi Çarşamba gününü kritik hale getiriyor. ABD enflasyon verileri (Çarşamba) TSİ 15:30’da, Fed kararı ise TSİ 21:00’de açıklanacak. Powell’ın konuşması ise 21:30’da başlayacak.

Dot-Plot ve Faiz İndirimleri

Fed’in önümüzdeki dönemde faiz indirimleriyle ilgili ne düşündüğünü yansıtacak olan en önemli göstergelerden biri de dot-plot grafiği olacak. Yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından yayınlanan dot-plot grafiği, üyelerin kısa ve uzun vadeli düşüncelerini yansıtacak.

Enflasyon Beklentileri

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) de yine Çarşamba günü, Fed kararından saatler önce açıklanacak. Nisan ayında %3.5 iken Mayıs ayında %3.4’e düşen ABD TÜFE’si için beklentiler yıllık bazda yine %3.4 olarak öngörülüyor. Enflasyonun beklenenden yüksek gelmesi, Fed’in faiz indirimini daha da geciktirmesine yol açabilir. Fed, faiz indirimlerine gidilebilmesi için ısrarla %2’lik oranı hedef gösteriyor.

Piyasalarda Kritik ve Belirleyici Hafta Başlıyor
Tesla’da Elon Musk İçin Önemli Oylama

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden biri olan Tesla için de bu hafta kritik olacak. 13 Haziran günü, 2018 yılından bu yana tartışılan Elon Musk’ın rekor seviyedeki 56 milyar dolarlık tazminat planı oylamaya sunulacak. Hissedarlar toplantısındaki gidişat ve açıklamalar, Tesla hisse fiyatını yakından etkileyebilir. Hissedarlar ayrıca Tesla’nın merkezini Delaware’den Teksas’a taşıyıp taşımamayı da oylayacak. Musk’ın tazminatını, açılan dava sonucunda Delaware mahkemesinin bir hakimi reddetmişti.

Apple’dan Yapay Zeka Atılımı

Dünyanın en büyük 3 şirketinden biri olan ve piyasa değeri bakımından geçen hafta Nvidia’ya geçilen Apple şirketi de bu haftaki Geliştiriciler Konferansı’nda yeni yapay zeka geliştirmelerini tanıtacak. Bugün başlayacak olan ve 5 gün sürecek olan konferansta iMessage ve Safari uygulamaları için de yapay zeka özellikleri tanıtılacak.

Piyasalarda Hareketlenme Bekleniyor

Bu gelişmeler ışığında, kripto para ve finans piyasalarında önemli hareketlenmeler bekleniyor. Özellikle Bitcoin fiyatının yönü, Fed kararı ve enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından daha net belirlenebilir. Tesla ve Apple gibi büyük şirketlerin de önemli açıklamalar yapacağı bu hafta, yatırımcıların dikkatle takip etmesi gereken birçok olayla dolu. Piyasaların bu hafta yaşayacağı volatilite, yatırımcılara hem risk hem de fırsat sunacak.

Haftanın Piyasa Beklentileri ve Yatırımcı İçin İpuçları

Bu hafta, kripto para ve finans piyasaları için oldukça önemli ve hareketli geçecek. Yatırımcılar, Fed’in faiz kararı ve enflasyon verileri gibi makroekonomik gelişmelerin yanı sıra, Tesla ve Apple gibi büyük şirketlerin yapacağı açıklamaları da yakından takip etmeli. Tüm bu gelişmelerin ışığında, piyasaların nasıl şekilleneceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

İçeriklerimizden anında haberdar olmak için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz!

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir