Kriptolar:
30694
Bitcoin:
$67.000
% 0.54
BTC Dominasyonu:
%54.2
% 0.09
Piyasa Değeri:
$2.45 T
% 0.76
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.000
BTC Dominasyonu:
% 54.2
Piyasa Değeri:
$2.45 T

Pi Cylce İndikatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Pi Cycle

Bitcoin için fiyat tahmini yapılabilen ve gittikçe popüler olan Pi Cycle nedir?

Finansal piyasalarla ilgilenen bütün yatırımcıların temel seviyede de olsa kulak aşinalığı olduğu teknik göstergelere indikatör denir. Bu indikatörlerin bazıları kullanım kolaylığı ve doğruculuğu sebebiyle oldukça popülerdir.

Teknik analizde kullanılan indikatörle güvenen yatırımcılar belirli fiyat seviyeleri için destek/direnç saydıkları noktaları bu şekilde belirleyebilir ve işlem yapabilirler.

Son zamanlarda isminden söz ettiren bir indikatör olan Pi Cycle İndikatörü tarihsel olarak son 3 gün içinde analiz edilen finansal ürünün (hisse, kripto para, tahvil ve menkul kıymetler) performansını incelemek ve gelecek için fiyat tahmini yapabilmek için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madencileri İçin Zor Günler: Hash Fiyatı Tarihi Düşüklere İniyor

Nasıl Çalışır?

Pi Cycle, 111 günlük hareketli ortalamayı ve 350 günlük hareketli ortalamayı birleştirerek kullanır. Bunu yaparken 350 / 111 = 3.142 işlemi gerçekleştirir ve adını değeri 3.1415 olan Pi sayısından alır.

Bu indikatör ise uzun zaman dilimlerindeki fiyat hareketlerini en kısa süre olan 3 gün ile değerlendirerek yatırımcıya yardımcı oluyor. Buna ek olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi yüksek hacimli ürünlerde daha doğru sonuç vererek, piyasa döngülerindeki zirveleri tahmin etmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Pi Cylce İndikatöründe “350 günlük hareketli ortalama / 111 günlük hareketli ortalama = 3.142” işlemi sonucunda fiyat döngüsünün zirveye ulaşarak düşüş trendinin başlayacağını ifade eder. Bitcoin için Pi Cycle indikatörü ilk 15 yıllık performansı değerlendirildiğinde çok başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var, spekülasyonlar sonucu etkilenen fiyat hareketlerinde diğer indikatörler gibi Pi Cycle de anlamlı sonuç verememektedir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir