Kriptolar:
30691
Bitcoin:
$66.542
% 3.74
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.46
Piyasa Değeri:
$2.43 T
% 4.10
Korku & Açgözlülük:
60 / 100
Bitcoin:
$ 66.542
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.43 T

Margin Trade Rehberi

Margin Trade Nedir ?

Margin  trade, varlığın tam fiyatını ödemediğiniz anlamına gelir. Bunun yerine, temel güvenlik değerinin yalnızca bir kısmını ödersiniz ve komisyoncu, margin  trade  için ihtiyacınız olan paranın geri kalanını ödünç verir.

Ancak ticarette marj nedir? Yatırımcıların bilmesi gereken iki tür marj vardır. Bir pozisyon açmak için ihtiyacınız olan para, gerekli marjınızdır . Bir kaldıraç oranında temsil edilen, kullandığınız kaldıraç miktarı ile tanımlanır .

  • 2:1 kaldıraç = %50 marj
  • 5:1 kaldıraç = %20 marj
  • 10:1 kaldıraç = %10 marj
  • 20:1 kaldıraç = %5 marj
  • 30:1 kaldıraç = %3,3333 marj

Ayrıca, genel sürdürme marjınıza (özsermaye tarafından karşılanması gereken miktara (toplam hesap değeri) bağlı olarak) bir marjin ticaretini devam ettirme konusunda sınırlamalar vardır. Yasaya göre perakende hesapların, varlık türüne göre 30:1 ile 2:1 arasında değişen bir maksimum kaldıracı vardır.

Komisyoncular, riski azaltmak için marjınızı öz sermaye ile karşılamanızı ister. Potansiyel kayıpları karşılamak için yeterli paranız yoksa, komisyoncuların hesabınızı doldurmanızı veya zarar eden işlemlerinizi kapatmanızı isteyeceği bir marj çağrısına tabi tutulabilirsiniz. Alım satım pozisyonunuz kötüleşmeye devam ederse, bir marj kapanışıyla karşılaşacaksınız.

Margin  Trade Örneği

Diyelim ki hesabınıza para yatırmak ve bunu hisse senedi CFD ticaretinde harcamak için 20$ nakit paranız var. Kullandığınız kaldıraç 5:1 ise, gerekli marjınızın her doları, işleminizin toplam değerinin %20’si değerinde olacak şekilde 100$ değerinde varlık ticareti yapabileceksiniz. Acenteniz her 1 ila 5 ABD dolarını toplar, böylece 20 ABD dolarınız 100 ABD doları olur.

Size 10:1 kaldıraç veya %10 marj teklif edildiyse, 200$’lık işlem yapabilirsiniz, çünkü her dolar toplam işlemin yalnızca %10’unu temsil eder ve kaldıraçla 10$’a tekabül eder.

Kaldıraç 20:1 veya %5 marj olsaydı, 20$’lık yatırımınızla 400$’lık işlem yapabilirsiniz. Her varlığın farklı bir kaldıraç oranı veya marj yüzdesi vardır.

marj ticareti örneği

Margin Trade Nasıl Çalışır?

Marj Trader’ları, kârın borçlanma için ödenecek faizden daha fazla olacağını umarak kaldıraç kullanırlar. Kaldıraçla, hem karlar hem de kayıplar büyük ölçüde ve çok hızlı bir şekilde büyütülebilir ve bu da onu yüksek riskli bir strateji haline getirir.

Diyelim ki şu anda (31 Mayıs) hissesi 600$ değerinde olan Tesla ( TSLA ) hissesini takas etmek istiyorsunuz. 10 hisse satın almak için 6.000 $’lık bir depozitoya ihtiyacınız olacak ki bu sizde olmayabilir. 5:1 kaldıraçlı bir marj ticaretinde, bir pozisyon açmak için gerekli marj olarak yalnızca 1.200$’a ihtiyacınız olacak ve geri kalanı brokeriniz tarafından ödünç verilecektir.

Hisse senedi fiyatı 615$’a çıkarsa 150$ kazanırsınız. Bu, 10 hissenin yeni fiyat ile hisseleri satın aldığınız 600$ arasındaki farkla çarpımıdır. Tesla hissesi sadece %2,5 arttı, ancak marj üzerinden alım satım yapmak, yatırım getirinizi ( YG ) %12,5’e yükseltti.

Büyük ‘ama’ şu ki, Tesla’nın fiyatı hisse başına 15 Dolar düşerek 585 Dolar’a düşerse, bir zararı durdur emri vermediğiniz varsayılarak mevduatınızın %12,5’i olan 150 Dolar kaybedersiniz .

varlığın fiyatı

Çok sayıda açık işleminiz varsa veya büyük fiyat dalgalanmalarının hızla meydana geldiği oldukça değişken bir varlık sınıfıyla işlem yapıyorsanız, birdenbire kendinizi birkaç büyük kayıpla birlikte bulabilirsiniz.

 

Asgari Öz Sermaye Gereksinimi

Bir ticaret açmak için gereken para, birbirinin yerine marj, başlangıç ​​marjı, mevduat marjı veya gerekli marj olarak adlandırılır.

Gerekli marjınız, hangi varlıklara yatırım yapmayı seçtiğinize bağlıdır. Marj oranı olarak adlandırılan varlığın fiyatının yüzdesi olarak hesaplanır. Her enstrümanın kendi zorunlu marjı vardır.

CFD (fark sözleşmesi) ticaretinde, birçok forex çiftinin %3,333 marj gereksinimi vardır. Endeksler ve altın gibi popüler emtiaların marj gereksinimi %5’tir.

Kripto para birimleri gibi Birleşik Krallık perakende müşterileri tarafından kullanılamayan daha riskli varlıklar için bu oran %50’ye kadar çıkabilir.

Aynı anda birden fazla açık pozisyonunuz varsa, her bir işlem için gerekli marjın toplamına kullanılan marjınız denir. Yeni işlemler açmak için kalan para sizin serbest marjınızdır.

Sürdürme Marjı

Bir işlem açmak için ihtiyaç duyduğunuz mevcut fon miktarı olan gerekli marjınıza ek olarak, işlemi açık tutmak için sürdürme marjını karşılayacak paraya da ihtiyacınız olacaktır.

Toplam marj hesabınızda ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu, yaptığınız işlemlerin değerine ve şu anda karlı veya zarar verici bir konumda olup olmadıklarına bağlıdır.

Hesabınızdaki para, fonlarınız veya nakit bakiyeniz, öz sermayeniz ise gerçekleşmemiş tüm kar ve zararları içeren fonlarınızdır. Marj, öz sermaye ile karşılanması gereken gerekli fonlarınızdır. Açık pozisyonların mevcut kapanış fiyatının sözleşme sayısı ve kaldıraç ile çarpımı temel alınarak hesaplanır. Marj seviyeniz, öz sermayenin marja bölünmesiyle elde edilir.

Bu nedenle, genel marjınız olarak ihtiyacınız olan miktar, işlemlerinizin değeri yükseldikçe ve düştükçe sürekli olarak değişmektedir. Her zaman marjınızın en az %100’ünün öz sermaye tarafından karşılanması gerekir.

%100 marja sahip olduğunuzdan emin olmak için alım satımlarınızın pozisyonunu her zaman izleyin. Aksi takdirde, öz sermayeyi artırmak için daha fazla fon eklemeniz veya genel marj gereksinimini azaltmak için pozisyonu kapatmanız istenecektir.

 

Kredi Limiti Veya Sürdürme Marjı

Gerekli marjınıza ek olarak, hesabınızda yeterli bir genel marj bakiyesine sahip olmanız gerekir. Bunlar, hesabınızda ticaret için kullanılmayan fonlardır. Alım satımınızın size karşı olma riskine karşı koruma sağlarlar.

Toplam marj hesabınızda ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu, yaptığınız işlemlerin değerine ve şu anda karlı veya zarar verici bir konumda olup olmadıklarına bağlıdır.

 

Hesabınızda bulunan para öz sermayenizdir, potansiyel olarak zarar eden pozisyonlardan borçlu olduğunuz para ise marjınızdır. Genellikle yüzde olarak gösterilen genel marj seviyeniz, öz sermayenizin marja bölünmesiyle elde edilir .

Bu nedenle, genel marjınız olarak ihtiyacınız olan miktar, işlemlerinizin değeri yükseldikçe ve düştükçe sürekli olarak değişmektedir. Potansiyel kayıplarınızın her zaman en az %100’ünün genel marjınız tarafından karşılanmış olması gerekir.

%100 marja sahip olduğunuzdan emin olmak için alım satımlarınızın pozisyonunu her zaman izleyin. Aksi takdirde, bir teminat tamamlama çağrısında daha fazla fon eklemeniz istenecektir

Stop Emirleri Neden Önemlidir?

Durdurma emri veya zararı durdur, sizin tarafınızdan belirlenen belirli bir fiyata ulaştığında açık bir pozisyonu kapatan bir mekanizmadır. Bu, bir ticaret aleyhinize gittiğinde, herhangi bir kayıp çok büyümeden ve bir teminat tamamlama olasılığına yol açmadan otomatik olarak kapatılabileceği anlamına gelir.

Zararı durdur emri riski sınırlar. Hisse başı CFD’si 100$’dan bir varlık satın alacaksanız, fiyat belirlediğiniz limitin altına düştüğünde, örneğin 95$’ın altına düştüğünde, bir stop-stop emri otomatik olarak bir satışı tetikleyebilir.

Short bir pozisyon alıyorsanız, işlemin aleyhinize gitmesi ve varlığın fiyatının yükselmeye başlaması ihtimaline karşı, zararı durdur emrini daha yüksek bir fiyata, örneğin 105$’a ayarlarsınız.

Kaybı durdurmak

Bununla birlikte, bir zarar durdurma emrinin yalnızca önceden belirlenmiş seviyede tetiklendiğini, ancak bir sonraki mevcut fiyat seviyesinde yürütüldüğünü unutmamalısınız. Örneğin, piyasada boşluk varsa, pozisyon önceden ayarlanandan daha az elverişli bir seviyede kapatılarak ticaret durdurulur. Bu aynı zamanda kayma olarak da bilinir. Bunu önlemek için garantili stop-loss emirleri kullanılabilir.

Garantili stoplar, temel stoplar gibi çalışır, ancak pozisyonu her zaman önceden belirlenmiş fiyattan kapatacakları için kaymaya maruz kalmazlar. Garantili zararı durdurma emirlerinin küçük bir prim gerektirdiğini unutmayın.

 

Margin Trade hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Coinmuhendisi Youtube kanalımızda bulunan ”Binance MARGİN Trade Nedir | Nasıl Kullanılır?”videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamın gelmesi için bizleri Telegram, Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir