LUNA ve UST Olayında Dev İddia: Yüzmilyonlar Kazanıldı!

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 2022 16:50:07

Terra, bir süredir kripto alanında en çok konuşulan kripto para birimlerinden biri oldu. Nisan ayında, Bitcoin satın alma çılgınlığı nedeniyle manşetlere çıkmaya devam etti. Ancak son zamanlarda farklı nedenlerle haberlerde yer aldı.  Terra ekosisteminin durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Terra’nın tokenleri (LUNA ve UST) kendi fiyat grafiklerinde düşüş kaydetti.

Luna olayına yönelik büyük bir tweet dizisi paylaşıldı

UST’nin ayrıştırma işlemi birkaç gün önce başlatıldı ve o zamandan beri insanlar, aynı şeyi neyin tetiklemiş olabileceğine yönelik kendi teorilerini öne sürüyorlar. Twitter’da Onchain Wizard, bir kişinin üçüncü en büyük stablecoin’e saldırarak nasıl 800 milyon dolardan fazla para kazandığına, 952 milyon dolar kazandığına dair teorik analizi oldukça ilgi çekiciydi. coinmuhendisi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Luna Foundation Guard (LFG) 3 Mart’ta BTC biriktirmeye başladı ve 26 Mart’a kadar 1 milyar doların üzerinde BTC pozisyonuna sahipti. Wizard’a göre, bu takası [veya saldırıyı] mükemmel yapan “birinci bölümdü”.

İkinci bölüm, sonunda 1 Nisan’da UST için 4pool Frax duyurusu sırasında gerçekleşti. Aynısı, saldırganın stratejiyi sermaye açısından verimli bir şekilde yürütmesine yardımcı oldu. İddialara göre saldırgan, UST’de 1 milyar dolarlık bir OTC pozisyonu oluşturmak için bir pozisyon başlattı. Bunun için başlangıçta 100 bin BTC ödünç alarak sonraki hamlelerini kurnazca oynadı. Sonuç olarak, sahne, altcoin’de bir ralli oluşturmak ve short Bitcoin pozisyonlarında ödeme almak için hazırlandı. Ardından Onchain Wizard, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Likiditenin 8’de 5’i çekildi ve ardından saldırgan Curve likiditesini boşaltmak için 350 milyon UST kullanıyor (ve LFG 100 milyon dolarlık daha likidite çekiyor).

UST’deki düşüşü bu olay mı körükledi?

Bir bakıma, bu hareket UST’leri 1 dolardan sapmaya teşvik etti. Durumu tekrar kontrol altına almak için LFG, stablecoin’i sabit tutmak için Bitcoin satmaya başladı ve UST üzerinde çalışırken Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskıya neden oldu. Şimdi, Curve likiditesi boşalmışken, saldırgan Binance’de boşaltmaya başlamak için 1 milyar dolarlık OTC UST pozisyonunun (650 milyon dolar ya da öylesine) kalanını kullandı.  Saldırgan Binance’de UST satarken, LFG, UST’yi sabitlemek için BTC satıyordu. Sonuç olarak, zincir tıkandı ve CEX, UST’nin geri çekilmesini askıya aldı. Aynı durum paniğini de körükledi. Her iki varlığın da fiyatı düştükçe, tasfiyeler yükselmeye başladı.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir