Hong Kong, Kripto Dolandırıcılığında Zirvede

Hong Kong Kripto

Kripto para birimlerinin giderek yaygınlaşması, dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Bu konuda Hong Kong, son yıllarda önemli bir artış gösteriyor. Yerel polise göre, 2022 yılında Hong Kong’da kripto dolandırıcılığı nedeniyle kaybedilen tutar, bir önceki yıla göre %106 artarak 1,7 milyar Hong Kong dolarına (216,6 milyon $) ulaştı.

Ayrıca, 2022’de bildirilen kripto ile ilgili dolandırıcılık vakalarının sayısı, bir önceki yıla göre %67 artarak 2.336 vakaya yükseldi.

Hong Kong polisi CyberDefender web sitesindeki resmi verilere göre, kripto içeren dolandırıcılık vakaları, teknoloji suçlarında şehir sakinlerinden çalınan toplam 3,2 milyar HKD’nin (407 milyon $) %50’sinden fazlasını oluşturdu.

Polis, dolandırıcıların kimliklerini, işlem akışını ve nihai varış noktasını gizleyebilmesiyle birlikte, kripto para biriminin çevrimiçi dolandırıcılık için bir araç olarak kullanımında bir artış olduğunu belirtiyor.

Siber güvenlik ve teknoloji suçları bürosu, kripto ile ilgili tipik bir dolandırıcının, kripto varlıklarına, değerli metallere veya döviz ürünlerine yatırım yapma konusunda son derece deneyimli gibi davranarak, kurbanları sahte işlemler ve getiriler gösteren hileli yatırım uygulamaları yüklemeye ikna ettiğini açıklıyor.

Hong Kong hükümeti ise kripto para birimi altyapısının geliştirilmesine yönelik çalışmalarını artırıyor. Şubat ayında, kripto borsaları için yeni bir lisanslama rejimi önerisi yapıldı ve Haziran 2023’ten itibaren yürürlüğe gireceği açıklandı. Bu yaklaşım, Çin’in 2021’de uyguladığı genel kripto yasağından ayrı tutuluyor.

Sonuç olarak, kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi olmadan yatırım yapmak, dolandırıcılık faaliyetlerine maruz kalma riskini artırıyor. Dolandırıcılık faaliyetlerinin artması, hükümetlerin kripto para birimi düzenlemelerine yönelik çalışmalarını da hızlandırıyor.

Konu hakkındaki düşüncelerini bizlere yorum olarak sunabilirsiniz. Ayrıca bu tür anlık haberler için bizleri Telegram, Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir