Kriptolar:
30369
Bitcoin:
$61.916
% 2.76
BTC Dominasyonu:
%53.2
% 1.04
Piyasa Değeri:
$2.20 T
% 4.85
Korku & Açgözlülük:
51 / 100
Bitcoin:
$ 61.916
BTC Dominasyonu:
% 53.2
Piyasa Değeri:
$2.20 T

Hodling ve Trading Nedir ? Arasındaki Faklar Nelerdir?

Hodling 

Hodling, yatırımları uzun süre tuttuktan sonra satmaya dayanan bir trade yaklaşımıdır. Stratejisi, uzun vadede piyasaların yükselmesi gerektiği görüşüne dayanmaktadır. Birbirinden farklı durumlarda yatırımcılar, kriptoların değer kazanması gerektiği düşüncesiyle yıllarca dijital varlıklarını ellerinden tutarlar. HODL" ne anlama geliyor?

Hodl Terimi Ve Anlamı Ortaya Nasıl Çıktı ?

Hodl, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alma ve tutma bağlamında “hold” kelimesinin yanlış yazılmasıyla  türetilen bir terimdir. Bitcointalk’da GameKyuubi tarafından Aralık 2013 tarihinde ortaya çıkan bu yazım hatası kısa süre içinde “meme” haline geldi ve popülerlik kazanarak günümüze kadar ulaştı.

Trading

Trading, kâr elde etmek amacıyla alım ve satım yapmak için çeşitli tekniklerin kullanılmasıdır. Kripto para piyasasının doğasında var olan volatiliteden yararlanır. Trading, daha çok günlük işlemler şeklinde olsa da birkaç güne, hatta birkaç haftaya kadar uzayabilir.

Hodling – Trading arasındaki  karmaşa Yatırımcıyı Böler 

Birçok yatırımcı için hodling, kripto para birimlerini satın alıp elde tutmak ve ardından zamanla bu kripto para birimlerinde büyük artış olacağı tezini savunur ve bu olay yatırım yapmanın basit yollarındandır. Güne gün takip gerekmez, mesai harcanmaz.

 

What do you prefer? HODL or TRADE? | Bitcoin, Trade finance, Crypto coin

Öte yandan, trading biraz daha karmaşık ve mesai harcanması gereken bir faaliyettir. Bu teknik çok daha aktiftir. Kâr elde etmek için piyasanın oynaklığından yararlanarak sürekli olarak alım-satım yapılır. Otomatik ticaret stratejileri kullanmadıkça, yatırımcının sürekli konsantre kalması gerekir ve fazla mesai ister.

Konsantrasyon gerekliliği

Hodling’de yatırımcılar varlıklarını sürekli olarak kontrol etmezler. Genelde pasif pozisyonlar alırlar, doğru gördükleri ânı beklerler ki bu da yukarıda anlatıldığı gibi yıllar sürebilmektedir. Trading’de ise sürekli kâr elde etmek için piyasadaki tüm dalgalanmalardan yararlanılmaya çalışılır. Bu sebeple yüksek konsantrasyon gerektirir.

Yatırım Süreleri kapsamı 

Hodling’de yatırım vadeleri oldukça uzundur. Genellikle aylar, yıllar sürer. Holder’lar, projenin uzun vadeli uygulanabilirliğine ve kazandırabirliliğine inanır. Öte yandan, trading seçeneğinde, yatırımlar günler, saatler ve bazen  dakikalar kadar kısa sürelerde elde tutulur.

Analiz Gerçeği ve Teknik analizin konumu 

Holder’lar daha çok temel analizden yararlanır. Yani, varlık için içsel bir değer oluşturarak bir projenin uzun vadeli potansiyelini değerlendirilir. Proje ve ekibin analizi veya kripto para birimi kullanımı ve benimseme oranları gibi çeşitli metrikler kullanılabilir.Güncel Teknik Analiz Rehberleri - Coin Bilgi

Trading ile ilgilenenler ise, fiyat yönünü ve piyasa konumlandırmasını bulmaya çalışır. Genellikle teknik analiz kullanılır. Teknik analiz,  fiyat göstergelerini ve grafik araçlarını kullanarak fiyat verilerinin tarihsel analizi yoluyla gelecekteki fiyatları tahmin etmeyi amaçlar.

Risk durumu 

Holder’lar yüksek getiriler kazanmayı umarak çoğu zaman yüksek miktarda yatırım yapar.Bazen işler yolundayken her zaman beklendiği gibi gitmeyebilir. Buna karşılık trading, büyük bir yatırım gerektirmez ve aktiflik  doğası genellikle piyasa oynaklığından faydalanır ve ani değişikliklere hızlı tepki verir.

Değişkenlik ve Volatilite Yüksek Piyasa Koşulları 

Oynaklık ya da volatilite, dijital varlıklara yatırım yaparken görülen çok yaygın bir durumdur. Fiyatların yukarı veya aşağıya sert hareketi yatırımcılara büyük fırsatlar sunabilir. Bu nedenle hodling ve trading’den bağımsız olarak yatırım kararlarınızı, araştırmaya ve önceden belirlenen bir yatırım planı üzerine kurmalısınız.

İşte Doğru Yatırım İçin 4 Unsur 

1) İşlem Yapmadan Önce piyasaya hakim olun 

Piyasayı inceleyin, fiyatları hangi dinamiklerin yönlendirdiğini anlayın ve ardından seçenekleri değerlendirin. Deneyimli bir yatırımcıysanız, tüm yumurtalarınızı tek sepete koymamanın en iyi uygulama olduğunu bilirsiniz. Çok fazla insan yatırım yapmalarına yardımcı olmak için duygularına güvenir. Kaybetme korkusuyla yaşar ve ne yazık ki bu durum onlara sadece önemli kayıplara mal olur.

2) Risk durumunuzu konrol altında tutun ve Karşılayabileceğiniz Kadar Risk Alın

Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız. Yatırım yaparken nakit rezerviniz olmalıdır. Fiyat ne olursa olsun alımlarınızın ortalamasını düşürmek, özellikle değişken bir piyasada yatırım yapmak için iyi bir yoldur. Bunu bir yatırım stratejisiyle birleştirmek, bir boğa ya da ayı döngüsünde ne yapmanız gerektiğini önceden belirlemek için de hayati önem taşır.Study: Exchanges Accepted $1.3 Billion in Bitcoin Stemming from 'High-Risk Addresses' – Bitcoin News

3) Yatırım Yapmadan Önce Mutlaka bir planınız olsun

Plan, dalgalı bir dönemde paniğe kapılan ve yatırım stratejilerini sorgulamaya başlayan yatırımcılardan sizi ayıran en önemli unsurdur. Yatırım öncesi planı hazırlamış olmak, döngüden bağımsız olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirler.

4)Sabırlı Olmanın Kripto Piyasa Döngüsündeki Önemini Asla Unutmayın 

Anlık tatminlerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Dijital varlıkların değişken piyasaları vardır, bu nedenle bir gün yatırım yapıp ertesi gün trade ederseniz zarar etme ihtimaliniz oldukça fazladır. Bu nedenle piyasayı tanımanın,risk durumunuzu kontrol altında tutmanın, yatırım için yaptığınız planın yanı sıra sabırlı olup varlığınızı Hodl etmek size daha yüksek getiri olarak dönebilir.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir