Kriptolar:
29285
Bitcoin:
$64.860
% 0.57
BTC Dominasyonu:
%53.5
% 0.68
Piyasa Değeri:
$2.38 T
% 2.46
Korku & Açgözlülük:
66 / 100
Bitcoin:
$ 64.860
BTC Dominasyonu:
% 53.5
Piyasa Değeri:
$2.38 T

Hindistan Başbakanı Modi, ülkede kripto para tartışmalarına son noktayı koyabilir

Investing.com – Hindistan kaynaklı haberlere göre Hindistan Başbakanı Modi, kripto paralarla ilgili yasal düzenlemelerinin nihayete kavuşturulması için son bir çağrı yapacak. 

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da bir süredir kripto para endüstrisiyle ilgili çelişkili görüşler arasında bir netlik söz konusu değildi. Son gelen haberlere göre ise Başbakan Narendra Modi, konuya el atarak kripto paralarda yasal düzenlemeler hakkında nihai karar için son noktayı koymaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili yapılan toplantıda hafta içinde Hindistan Merkez Bankası tarafından ortaya konulan endişelerin de ele alındığı tüm seçeneklerin değerlendirildiği bildiriliyor.

Hindistan kripto para yasası için sona mı gelindi?

Ele alınan bu seçenekler arasında kripto paraların tamamen yasaklanması seçeneği mevcut. Bunun yanında nihai karar verilmeden önce bugün yeniden bir toplantı yapılıp görüşmelerin devam edebileceğine dair görüşlerin sunulması da olası.

Hindistan kripto para düzenlemeleriyle ilgili önceki haberlerde parlamentonun 2021 kış oturumunda son durumu karara bağlamak için değerlendirmeye alacağı bildirilmişti.

Kripto para birimleriyle ilgili yasa taslağı, Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulmuştu. Ancak hükümetin yasa taslağının içeriği ve ülkenin kripto para birimleri için daha ayrıntılı bir yaklaşıma sahip olması görüşüne sahip olduğu belirtildi. Bu bağlamda yasa taslağıyla ilgili konular tüm yönleriyle ele alınmaya devam ediyor. Hindistan Başbakanı Modi’nin ise artık karara bağlanması konusunda son çağrıyı yapabileceği söylenenler arasında.

En düzey yetkililer tarafından ele alınacak yasa taslağında bazı değişiklikler yapılıp uygulamaya alınması ihtimal dahilinde gözüküyor. Bunun yanında tasarı daha önce de gündeme gelmiş ancak hükümet, son kararı verme konusunda net bir tavır sergilemeyerek süreci tartışmaya devam etme kararı almıştı.

Yasa taslağı kripto para yasağını öne çıkarırken CBDC’yi destekliyor olabilir

Edinilen bilgilere göre önerilen yasa taslağında, Hindistan’da kripto para birimlerini yasaklama maddesi bulunurken merkez bankası tarafından çıkarılacak bir dijital para biriminin oluşturulmasına yönelik bir çerçevede bulunuyor. Bunun yanında Blockchain teknolojisini benimsemek için belirli istisnaların da bulunduğu bildiriliyor.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki kripto yasa tasarısının kabine tarafından onaylandıktan sonra nihai karar için parlamentonun önüne çıkacağını dile getirmişti. Sonuç olarak bugün Hindistan üst düzey yetkilileri bir araya gelen masadaki kripto para yasa taslağı üzerinde bir fikir birliğine ulaşabilirler. 

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir