Kriptolar:
30681
Bitcoin:
$63.484
% 2.00
BTC Dominasyonu:
%53.8
% 0.02
Piyasa Değeri:
$2.34 T
% 1.17
Korku & Açgözlülük:
61 / 100
Bitcoin:
$ 63.484
BTC Dominasyonu:
% 53.8
Piyasa Değeri:
$2.34 T

Hafta sonu öncesi kripto paralarda son durum

Investing.com – Kripto para piyasalarında işlemlerin düşük hacimle devam ettiği haftanın son iş gününde sermaye değeri, Investing.com verilerine göre 2,78 trilyon dolara gerilemiş durumda. Yüksek sermayeli kripto paralar arasında değer kayıpları dikkat çekmeye başladı. 

Bitcoin ve Ethereum haftanın son iş gününde ivme kaybediyor

Bitcoin (BTC), son 24 saatte yüzde 2,34 oranında değer kaybıyla 64.000 dolar seviyesinin altında işlem görürken özellikle öğle saatlerinde gelen satışlar, hafta ortasındaki sert düşüş sonrası konsolide olmaya çalışan Bitcoin pazarında aşağı yönlü eğiliminin devam etmesine neden oldu. Bu durum, 10 Kasım Çarşamba günü 62.800 dolara kadar düşen Bitcoin’in gelen tepki alımları sonrası yeninden düşüşe geçerek arada oluşan doldurma eğilimine girmesine yol açıyor. 

En büyük altcoin Ethereum (ETH) da 24 saatlik zaman diliminde yüzde 2,5’e yakın değer kaybıyla 4.600 doların hemen altında el değiştiriyordu. Bugün Ethereum için güncel haberler arasında Ethereum Foundation’ın Kraken borsasına gönderdiği  100 bin dolar değerindeki Ethereum göndermesi, satışları tetikleme konusunda bazı endişelere yol açmış olabilir.

İlk 20 kripto parada son durum

Sermaye değerine göre sıralanan listede en büyük 20 kripto paranın son görünümünde de kırmızı renk hakim. Buna göre haftanın son iş gününde ilk 20 arasında en çok değer kaybı gören altcoinler sırasıyla, Polkadot (DOT), Chainlink (LINK) ve Avalanche (AVAX) oluyor. Bu altcoinler, an itibarıyla yüzde 8 bandında bir günlük kayıp oranına sahipken ilk 20 kripto paranın ortalama değer kaybı şu an %3,14 seviyesinde bulunuyor. 

Satıcı ağırlıklı işlemlerin devam ettiği bugünde ilk 20’de sadece iki kripto varlığın artıda devam ettiği görülüyor. Bunlar, günlük yüzde 4,9 oranında değer kazancına sahip olan Algorand (ALGO) ve yüzde 2,81 oranında fiyat artışıyla Shiba Inu (SHIB).

Listeyi ilk 100 olarak genişletirsek ise son 24 saatlik ortalama değer kaybının yüzde 3,3 seviyesinde devam ettiği görülüyor. 

İlk 100 kripto arasında metaverse tokenleri pozitif ayrışıyor

İlk 100 kripto para arasında dikkat çeken detay ise metaverse tabanlı olarak bilinen iki kripto varlığın çift haneli kazanımlar elde etmesi. Buna göre en çok kazandıranlar listesinin başında Decentraland (MANA) (%28,6) ve Sandbox (SAND) (%14,98) geliyor. Bu iki altcoin’in hemen arkasından çift haneli kazanım elde eden kripto para ise 100. sıradaki MobileCoin (MOB) (%11,19) oluyor. 

Bugün ilk 100’de en çok kaybeden kripto para listesinin başında OMG Network (OMG) (-%24,79) bulunuyor. Hemen arkasından son günlerde önemli yükselişler yakalayan altcoinlerin çift haneli kayıpları dikkat çekiyor. Bunlar sırasıyla IoTeX (IOTX) (-%164), Mina (MINA) (-%12,46), Kadena (KDA) (-11,67). 

Haftanın son iş günündeki genel görünüme göre hafta sonuna girilirken kripto para piyasalarına satıcı ağırlıklı işlemlerin hakim olduğu açıkça görülüyor. Hafta sonu işlemleri ise bu düşüş ivmesinin kısıtlı bir düzeltme mi yoksa daha fazla kayıp mı konusunda belirleyici olma ihtimali var.   

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir