Kriptolar:
29928
Bitcoin:
$67.468
% 0.72
BTC Dominasyonu:
%52.5
% 0.26
Piyasa Değeri:
$2.56 T
% 1.50
Korku & Açgözlülük:
72 / 100
Bitcoin:
$ 67.468
BTC Dominasyonu:
% 52.5
Piyasa Değeri:
$2.56 T

Günün öne çıkan kripto para gelişmeleri

Investing.com – 2021 yılının son ayına girilirken en büyük 100 kripto parada karışık bir seyir görülüyor. Akşam saatlerine doğru ilk 100 kripto paranın 46’sı pozitif devam ederken 54 kripto varlık, şu an negatif seyre sahip. Bugün kripto para piyasalarında öne çıkan gelişmeleri ise haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

Bitcoin ile Nasdaq ve S&P 500 arasındaki korelasyon düşüyor

Fed kanadından gelen son yorumlar, doların küresel piyasalarda güçlenmesine neden olurken DXY endeksindeki artışın Bitcoin fiyatı için olumsuz olabileceği düşünceleri bulunuyordu. Zira geçmiş dönem verilerine bakıldığında Bitcoin fiyatı ile DXY arasında negatif bir korelasyon söz konusu. 

Diğer yandan Bitcoin ve altcoin’ler hafta sonu toparlandıktan sonra sağlam durmaya devam ederken teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq ve S&P 500 ile Bitcoin arasındaki korelasyonunun son birkaç ayın en düşük seviyesine hareket ettiği görülüyor.

Hırvatistan’ın en büyük market zinciri Bitcoin ve diğer 9 kripto varlık ile ödeme almaya başlıyor

Hırvatistan’ın en büyük süpermarket zinciri Konzum, bugünden itibaren online hizmetlerinde kripto para kabul etmeye başladığını açıkladı. 

Hırvatistan’da Bitcoin ile birlikte Ethereum, Bitcoin Cash, EOS, DAI, XRP, Stellar Lumens, Tether ve USDC kripto varlıklarıyla da ödeme kabul edilen market zinciri, ilerleyen aylarda online mağazalarının yanında perakende mağazalarında da kripto para kabulünü gerçekleştirmek istiyor. 

Shiba Inu yükseliş sonrası düzeltmeye girerken Blockchain verileri güçlü kalıyor

SHIB tokeni son 2 günde yüzde 40 oranında artış görerek 0,000054 dolara kadar yükseldikten sonra son zirve seviyesinden yüzde 15 oranında bir düzeltmeyle karşı karşıya. 

Ancak Shiba Inu için Blockchain verileri, düzeltmeye giren fiyatın aksine güçlü kalmaya devam ediyor. Bu verilere göre Shiba için uzun vadeli yatırımcıların sayısı ve ağ etkinliği artıyor. Buna göre kısa vadeli yatırımcıların sayısının da azaldığı görülüyor. 

Grayscale Solana Trust lansmanını duyurdu

Solana (SOL) yükseliş trendine devam ederken dünyanın en büyük kripto para fonu ihraççısı Grayscale, Solana fonunu devreye sokacağını duyurdu.

Grayscale’e göre kripto yatırım fonu, yatırımcılara SOL tokeni için dolaylı yatırım imkanı sunarken borsalardan direkt satın alma ve saklama gibi zorlukların aşılmasını sağlayacak. Diğer yandan Solana fonu, kripto varlık fiyatı için de olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

ABD kanadından yakın zamanda bir merkez bankası dijital para raporu gelebilir

Yeniden FED başkanlığına seçilen Jerome Powell, önümüzdeki süreçte bir merkez bankası dijital para birimiyle ilgili kapsamlı bir raporun gelebileceğine dair sinyaller verdi. ABD’nin bu CBDC’ler konusunda birtakım görüşleri olsa da henüz merkez bankasına bağlı olacak bir dijital para girişimi için somut adım atılmadı. 

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, düzenlemeler konusunda baskısına devam ederken özellikle stabil kripto para pazarının en büyükleri Tether (USDT) ve USDC’nin yasalara tabi olması konusunda görüşlerini sürdürüyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir