Flare Network (FLR) Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Son Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2023 17:46:34
flare coin nedir

Flare Network, blokzincirler ve internet ile birlikte çalışan uygulamaların geliştirilmesi için tasarlanan EVM tabanlı katman 1 blokzinciridir. Ağın yerel kripto parası Flare (FLR)’dir.

Flare Network Nedir?

Flare Network, XRP Ledger ve Ethereum ile entegrasyonu aracılığıyla Turing Complete Akıllı Sözleşmelerin kullanımını genişletmek için oluşturulmuş bir platformdur. Flare Network’ün yerel varlığı olan Flare (FLR), platformun temel değer taşıma aracıdır.

Flare Network, FBA (Federated Byzantine Agreement) protokolüne dayanan bir konsensüs protokolünü kullanmaktadır. Bu konsensüs protokolü, ağın hızlı ve düşük maliyetli işlemler gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Flare, değer transferlerinin yanı sıra, Turing Complete Akıllı Sözleşmeler için de kullanılabilmektedir. Bu, Flare Network’ü Blockchain uygulamaları ve merkeziyetsiz finans (DeFi) için kullanışlı bir araç haline getirmektedir.

FLR Token Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Başlıca kullanım alanı, diğer yerel tokenlara benzer şekilde spam saldırılarını engellemektir.
 • İşlemler ücretsiz olursa, ağı toplu ve gereksiz işlemlerle doldurmak da ücretsiz hale gelir.
 • FLR token’lar, ağ işlem ücretlerini ödemek için de kullanılır
 • FLR token’lar ayrıca staking yoluyla ağı güvence altına almak için kullanılır ve sahiplerinin yönetişime katılmasına olanak tanır.

FLR Token bunlara ek olarak şu işlevler için de kullanılabilir:

 • Merkeziyetsiz uygulamalarda (DApp’ler) teminat olarak,
 • Zincir üstü bir oracle’a veri sağlamak için,
 • Protokol yönetişimine katılmak için.

Flare Token

FLR Token Nedir?

(FLR) kısaltılmış ismiyle listelenen Flare token, Flare Networks’in çalışan Ethereum ağına dayalı olan çifte hareketli bir token’ıdır.

Flare token, ağın işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan bir kripto para birimi gibi düşünülebilir. Ayrıca, Flare ağına dahil olmak için bir gereklilik olarak kabul edilir. Kısacası işlemlerin gerçekleşebilmesi için Flare token kullanılır.

Ayrıca FLR, XRP Ledger ağındaki XRP işlemleri için Smart Contract özelliklerini de sunabilmektedir. Flare ağının özelliklerinden birisi de XRP token’larının smart contract’lar için kullanılmasının mümkün olmasıdır.

Flare Network (FLR) Kurucuları Kimlerdir?

Flare Network, Hugo Philion, Sean Rowan ve Dr. Nairi Usher tarafından 2017 yılında çalışmalarına başlanan bir projedir.

Flare Network’ün CEO’su ve kurucu ortağı Hugo Philion‘dur.

Flare’yi kurmadan önce modüler bina sistemi Future Generations’ın kurucusuydu. Geçmişi yatırımlardadır ve Cass Business School’dan Yatırım ve Finansal Risk Yönetimi alanında lisans derecesine sahiptir.

Flare ve CTO’sunun diğer kurucu ortağı Sean Rowan‘dır.

Sean, UCLA ve TCD’deki meslektaşları ile blockchain tabanlı bir açık anahtar altyapısından yararlanarak güvenli araç iletişim protokolleri tasarladığı 2015’ten beri blockchain alanında yer alıyor. Bundan önce Trinity College Dublin’den Matematik ve Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında çift lisans derecesi aldı.

Ağın yerel token’ının adı Spark Token iken daha sonra değiştirilerek Flare (FLR) oldu. 10 Ocak 2023’te piyasaya sürüldü.

Flare Ağı Nasıl Çalışır?

Flare, katman 1 blokzinciridir. Ağın güvenliğini korumak için Proof of Stake (hisse ispatı) gibi mekanizmalar yerine mutabakat algoritması kullanır.

Flare ağı, oylama yoluyla tamamen FLR token sahipleri tarafından yönetilir. İşlem maliyetinin değiştirilmesi, teminat oranının değiştirilmesi, oluşturma ücretinin değiştirilmesi, ağ mutabakat parametreleri ve yeni F-Varlıkları eklenmesi gibi belirli kararlar otomatik olarak alınabilir.

Flare Network Foundation, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve 5 temel alandan sorumludur:

 • Hibeler
 • Yatırımlar
 • Araştırma ve Geliştirme
 • Eğitim
 • Tanıtım ve Ortaklıklar

Flare Coin, ağın yönetişimine katkıda bulunmak için kullanılır. Flare Network, topluluk katılımını teşvik eder ve Flare Coin sahiplerine ağın geliştirilmesi ve karar alma süreçlerinde söz sahibi olma fırsatı sunar. Flare Coin sahipleri ağdaki protokol değişikliklerine oy verme hakkına sahiptir ve ağın geleceğini etkileyebilirler.

Bu kuruluş son derece şeffaf olup, faaliyetleri ve harcamaları hakkında yılda iki rapor yayımlar. Vakfın gayesi sadece FLR sahiplerinden yön almaktır.

Flare Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

Flare Network, Ethereum ağına dayalı bir çifte haraketli blockchain ağıdır.Flare Network, işlemleri gerçekleştirmek için XRP Ledger’in konsensüs algoritmasını kullanır. Bu algoritma, birçok farklı katılımcı tarafından katkıda bulunan bir ağda işlemleri gerçekleştirmek için güvenli ve etkili bir yol sağlar. Flare Network, ağın işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan Flare token’ına dayalıdır.

Flare projesi bu yönlerinin yanı sıra bazı benzersiz özelliklere de sahiptir;

 • Değişkenlikten Kaçınma: Flare Coin, diğer kripto paralardan farklı olarak, önceden belirlenmiş bir arzetme oranına sahiptir. Bu durum, piyasa dalgalanmalarından etkilenmez ve değerini korur.
 • Yeni Bir Fonlama Kaynağı:Flare Coin, blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmelerin birleşimiyle oluşturulmuştur. Bu, geleneksel finans sistemlerine kıyasla daha hızlı ve daha düşük maliyetli para transferleri sağlar. Aynı zamanda, projelerin finansmanını sağlamak için yeni bir kaynak sağlar.
 • Ölçeklenebilirlik: Flare Coin, çapraz zincir işlemleri sayesinde daha iyi ölçeklenebilirlik sunar. Bu, daha fazla işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir ve ağın verimliliğini artırabilir.

Bu avantajlar, Flare Coin’in diğer kripto paralardan neden farklı olduğunu ve ne kadar potansiyel sunduğunu gösteriyor.

Flare Network (FLR) Piyasa Bilgileri?

Maksimum arzı : Veri Yok

Toplam Arz : 100,559,787,198 FLR

Dolaşımdaki Arz : 20,715,063,042 FLR

Piyasa değeri : $297.47M

FLR Coin, 10 Ocak 2023 tarihinde $0.0797 fiyatla tüm zamanların en yüksek fiyatına (ATH) ulaştı ve FLR Coin’de 10 Temmuz 2023 tarihinde $0.01296 fiyatla tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) görüldü.

Flare Network (FLR) Coin Nereden Ve Nasıl Satın Alınır?

Flare Network’un yerel tokeni olan (FLR)’yi KuCoin,Gate.io ve MEXC gibi büyük borsalardan alabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir