Kriptolar:
30694
Bitcoin:
$67.064
% 0.67
BTC Dominasyonu:
%54.2
% 0.09
Piyasa Değeri:
$2.45 T
% 0.76
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 67.064
BTC Dominasyonu:
% 54.2
Piyasa Değeri:
$2.45 T

ETF Nedir?

etf nedir

ETF Nedir, birden fazla varlık sınıfına sahip olan bir yatırım fonudur. Genellikle hisse senetleri gibi borsalarda alınıp satılabilen ve gün içerisinde fiyat değişkenliği gösteren varlıklardır.

ETF Nedir?

BlackRock ,Bitcoin EFT başvurusu yapacağı haberinden sonra ETF’ler merak konusu oldu. ETF, Menkul kıymetler borsalarında işlem gören bir yatırım fonudur. Ayrıca ETF, hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları tutar ve genellikle sapmalar net varlık değerine yakın tutmak için tasarlanmış bir arbitraj mekanizması ile çalışır. Çoğu ETF, hisse senedi endeksi veya tahvil endeksi gibi bir endekse sahiptir.

ETF’ler yatırımcılarına geniş bir varlık portföyüne yatırım yapma imkanı sunar. ETF’ler hisse senetleri, tahviller, emtialar veya diğer finansal enstrümanlar gibi çeşitli varlıkların oluşturduğu ortak havuzdur.

ETF Türleri Nelerdir?

ETF’ler farklı varlık sınıflarına ve stratejilere dayalı olarak çeşitli türleri mevcuttur. Biz en fazla bilinen ETF türlerini ele alacağız:
 • Hisse Senedi
 • Tahvil
 • Endeks
 • Sektör
 • Ülke
 • Emtia
 • Döviz
 • Gayrimenkul

Bitcoin ETF’si Nedir?

Bitcoin ETF’si, yatırımcıların Bitcoin’e kolay bir şekilde ve geleneksel borsalarda işlem gören bir fon aracılığıyla yatırım yapılabilmesini sağlar. Yani hiç kripto borsası kullanmadan Bitcoin’e yatırım yapabilmemizi sağlar EFT’ler. Bitcoin EFT’sinin fiyatı Bitcoin’in fiyat hareketleriyle doğru orantılı olarak artıp-azalır.

Bitcoin EFT’si, geleneksel ve kurumsal yatırımcıların kolay bir şekilde Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlar. EFT’ler Bitcoin’in daha geniş bir pazarda işlem görmesini sağlayabilir.

ETF Nedir

Neden ETF Almalıyız?

ETF Nedir? sorusuna cevap bulduğumuza göre şimdide de Neden EFT Almalıyız? sorusunun cevabını bir kaç alt başlık altında inceleyeceğiz.

 • Çeşitlendirme:

ETF’ler, bize birçok farklı varlık sınıfına yatırım yapma imkanı sağlar. Bu portföyünüzü çeşitlendirmemize ve riskleri dağıtmamıza yardımcı olabilir. Farklı sektörler, ülkeler veya varlık sınıfları arasında yayılan bir ETF portföyü, tek bir hisse senedine veya varlık sınıfına yatırım yapmaktan daha az riskli olabilir. EFT’ler bizim portföyümüzü çeşitlendirmemizi sağlar.

 • Kolaylık ve Likidite:

ETF’ler borsalarda alınıp-satılan ve yüksek işlem hacmine sahip olan yatırım fonlarıdır. Bu sayede alım-satım işlemlerini kolaylıkla yapabiliriz.

 • Düşük Maliyetler:

ETF’ler, pasif yönetim yapıları nedeniyle aktif yönetim fonlarına göre daha düşük maliyetlidir. Bu yatırımcıların fondaki varlıkların bileşimini ve ağırlıklarını görebilmelerini sağlar.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

ETF Nedir?” te bir düşünce

 1. Pingback: Finans Danışmanları Bitcoin ETF'lerini Müşterilere Tavsiye Etmiyor - Coin Mühendisi

 2. Pingback: ABD Spot Bitcoin ETF’lerine 101 Milyon Dolarlık Giriş - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir