Kriptolar:
30696
Bitcoin:
$68.212
% 1.70
BTC Dominasyonu:
%54.3
% 0.05
Piyasa Değeri:
$2.47 T
% 0.58
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 68.212
BTC Dominasyonu:
% 54.3
Piyasa Değeri:
$2.47 T

Elliptic: Huione Guarantee’nin 11 Milyar Dolarlık Kara Para Aklama İddiaları

Blockchain firması Elliptic’in dedektifleri, yeni bir raporlarında Kamboçya merkezli pazar yeri Huione Guarantee’nin kara para aklama ve diğer suçlara aracılık ettiğini iddia ediyor. Rapora göre, Huione ve bağımsız yatırımcı ilişkili kripto cüzdanlar, 2021’deki kuruluşlarından bu yana en az 11 milyar dolarlık işlem gerçekleştirmiş.

Elliptic, bu işlemlerin tümünün kesinlikle yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirilemeyeceğini söyleyebiliriz bununla birlikte, Huione Guarantee’deki faaliyetlerin doğasının bu ödemelerin çoğunun yasa dışı olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Site üzerindeki en popüler ödeme yöntemlerinden biri Tether (USDT) stablecoin iken, ödeme uygulamaları ve banka havaleleri de kullanılıyor.

Huione Group ve İddialar

Huione Guarantee, Güneydoğu Asya’da sigorta, havayolu ve gayrimenkul sektörleriyle bağlantıları folan daha büyük bir yapı olan Huione Group’un bir parçası. Elliptic ayrıca, Huione yöneticilerinin Kamboçya başbakanı Hun Manet ile bağlantıları olduğunu düşünüyor. Huione, kullanıcılarının belirli işlerine veya platformdaki para akışlarının doğasına dair görünürlüğü olmadığını savunuyor.

Elliptic, Huione’nin kara para aklama hizmetleri sunan yatırımcılar, cinsel sömürü planlarını ve kötü amaçlı yazılımları içeren birçok suça göz yumduğunu belirtiyor. Raporda, trader ve müşteriler arasında yapıldığı iddia edilen konuşmalara ait ekran görüntüleri yer alıyor. Bu konuşmalarda, yatırım dolandırıcılığı planlarından elde edilen gelirlerin aklandığı iddia ediliyor.

İlginizi Çekebilir: Bitwise, Spot Ether ve Gelecek Kripto ETF’leri Üzerine SEC Görüşmelerini Vurguladı

Raporda, Myanmar, Laos ve Kamboçya gibi ülkelerde “sahtekarlık komplekslerinde” sıkışan sömürülen işçileri tuzağa düşürmek için kullanılan elektrik şoku tasmaları da belirtiliyor. Amerika Birleşik Devletleri Barış Enstitüsü, zorunlu çalışmaya dayanan endüstriyel ölçekli sahtekarlık komplekslerinin Asya genelinde hızla yayıldığını tespit etti.

Elliptic araştırmacıları, sansüre dayanıklı blok zinciri ağlarının küresel suçu kolaylaştırmasına rağmen, blok zinciri analizlerinin USDT ödemelerini proaktif bir şekilde tespit edip bozabildiğini vurguluyor. Şirket, Huione şirketleri tarafından kontrol edilen yüzlerce kripto para adresini tespit edip etiketlediğini belirtiyor. Bu da, kripto varlıkları alan borsaların ve diğer işletmelerin bu işlemleri tarayarak, bu fonların daha fazla aklanmasını önleyebileceği anlamına geliyor.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir