Kriptolar:
30681
Bitcoin:
$63.983
% 1.36
BTC Dominasyonu:
%53.8
% 0.02
Piyasa Değeri:
$2.34 T
% 1.17
Korku & Açgözlülük:
61 / 100
Bitcoin:
$ 63.983
BTC Dominasyonu:
% 53.8
Piyasa Değeri:
$2.34 T

Dünya Ekonomik Forumu, CBDC’ler hakkında kaynak paketi yayımladı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), yasa koyucuları ve özel sektördeki bireyleri, CBDC’ler ve stablecoin’ler de dahil olmak üzere dijital varlıklar hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bir kaynak paketi yayımladı.

Bu kapsamda, WEF yakın zaman önce dünya çapında 40 ülkeden 85 kuruluş tarafından oluşturulan bir kaynak paketi olan Dijital Para Birimi Yönetim Konsorsiyumu Beyaz Kitap Serisini duyurdu. Kaynak, stablecoin’ler ve CBDC’leri düzenleyen yasa koyucuların etkisini araştırıyor. Öte yandan bu durumun riskleri, faydaları ve alternatifleri hakkında bilgi veren sekiz ayrı teknik inceleme içeriyor.

Buna ek olarak paket; dijital varlıklar için yasal boşlukları, bunların daha fazla finansal katılımını ve potansiyel kullanımlarını ele alıyor.

Yayıma katkıda bulunan şirketlerden biri olan Fidelity International’ın CEO’su Anne Richards, şu açıklamaya yer verdi:

WEF’e göre, farklı hükümetler, yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi ve tüketicinin korunması için CBDC’ler ve stablecoin’ler üzerindeki iş birliklerinden yararlanabilir. Kuruluşun düzenleyici boşlukları ele alma konusundaki teknik incelemesi, siber güvenlik eksikliğinden özellikle bahsediyor.

WEF’in, stablecoin’ler ve CBDC’lerdeki boşlukları aynı zamanda tutarsızlıkları önlemek için önerdiği çerçeve; üst düzey liderlerden oluşan bir görev gücü oluşturmasını içeriyor.

Rapora göre bu yaklaşım; sürdürülebilir inovasyonun temelini atabilir, düzenleyici çerçeveleri uyumlu hale getirebilir ve daha yüksek düzeyde uluslararası iş birliğini teşvik edebilir.

Yeni kaynak paketi, haziran ayında merkezi olmayan finans düzenlemelerine ilişkin düzenleyiciler ve politika yapıcılar için WEF yayın kılavuzundan sonra gelmiş oldu. Kuruluş, o sırada yayının DeFi düzenlemeleriyle ilgili kritik faktörleri incelemek için temel bir temel sunduğunu dile getirmişti.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir