Core DAO (CORE) Nedir? Ne İşe Yarar?

Son Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2023 13:59:27
core dao nedir

Core DAO, Bitcoin madenciliği Hashrate’inden ve Ethereum Virtual Machine’den (EVM) yararlanan Turing-complete blok zinciridir.

Core DAO Nedir?

Web3’e yeni katılan Core DAO tamamıyla bağımsız bir chain özelliği taşıyor. Yeni bir mutabakat mekanizması olan Satoshi Plus tarafından desteklenerek oluşturuldu.

Satoshi Plus, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetin zirveye taşınmasını amaçlıyor.

İş İspatı (PoW) ve Delegasyonlu Hisse İspatı’nın (DPoS) en iyi yönlerini birleştirerek, protokol odaklı doğrulayıcı seçim mekanizması sunuyor.

Platform, merkeziyetsizliğin en üst düzeye çıkarılması için Proof of Work, Delege Konsensüs mekanizmasının optimum özelliklerinden yararlanmak için ise Proof of Stake mekanizmasını kullanır. CORE Tokeni ise platformun native tokenidir.

Core Token Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Ödeme Aracı: Core Token, projenin ekosistemi içinde ürün ve hizmetlerin
  ödemesi için kullanılabilir. Bu, token sahiplerine projenin ekosistem içinde
  değer sağlamasına olanak tanır.
 • Platform Ücretleri: Eğer projenin bir platform veya hizmeti varsa, Core Token
  bu platformda işlem ücretleri veya hizmet erişim ücretleri olarak kullanılabilir
 • Hızlandırıcı ve Staking: Token sahipleri, ağın güvenliğini artırmak veya belirli
  işlemleri hızlandırmak için Core Token’ları staking yaparak kullanabilirler.
 • Yönetim ve Oylama: Core Token sahipleri, projenin geleceğini etkileyen
  önemli kararlara katılma ve oy verme haklarına sahip olabilirler. Bu, projenin
  topluluk yönetimini destekler.
 • DeFi Protokolleri: Core Token, belirli DeFi (Merkezi Olmayan Finans)
  protokolleri içinde likidite sağlamak veya borç vermek gibi finansal işlemlerde
  kullanılabilir.
 • NFT Pazarları: Eğer projenin NFT (Non-Fungible Token) pazarları varsa, Core
  Token NFT alım satım işlemlerinde kullanılabilir.
 • Özel İçerik Erişimi: Projeye özel içerik, hizmet veya avantajlar sunan premium
  seviyelerde Core Token’lar kullanılabilir
 • Partnership ve İşbirlikleri: Projeler, diğer kripto projeleriyle işbirliği yapmak
  veya entegrasyon sağlamak için Core Token’ları kullanabilirler.
 • Bağış ve Yardım: Projeler, topluluklarından gelen bağışları veya yardımları
  Core Token olarak kabul edebilirler.

Core Dao

Core Token Nedir?

Core token, Bitcoin’in sağlam para modelini takip ediyor. Bu sayede toplam arz hiçbir zaman 2.1 milyarın üzerine çıkamaz.

Bir diğer özelliği ise Ethereum‘un “Ultra Sağlam Para Modeli” de olduğu gibi elde edilen blok ve işlem ücretlerinin, DAO kullanıcıları tarafından belirlenen yüzde ile yakımları gerçekleştiriliyor.

Core DAO‘nun bir diğer özelliği ise Avalanche tokenomicsine benzer bir şekilde  2.1 milyar arza yaklaşacak, fakat tam arza ulaşamayacak olmasıdır.

Core DAO Yönetişim:

Çekirdek ağ, DAO olarak da bilinen merkezi olmayan özerk bir kuruluş tarafından yönlendirilir.

Şu anda Core ekibin kendisi Core DAO kripto para birimini kontrol ediyor, ancak projenin web sitesine göre “yeterli ademi merkeziyetçilik” oluştuğunda, kontrol CORE topluluğuna devredilecek.

DAO katılımcıları, doğrulayıcı sayısını değiştirebilecek, yönetişim parametrelerini düzenleyebilecek ve yanmış blok ödüllerinin yüzdesini ve işlem ücretlerini ayarlayabilecek.

Bu bizi, Core DAO‘nun söz konusu ademi merkeziyetçiliği elde edeceği kesin yönteme getiriyor.

Ademi merkeziyetçiliği tamamlamanın yolu, “Aşamalı Ademi Merkeziyetçilik” olarak adlandırılan bir şeydir.

Core ekip, projeyi sağlıklı bir üründen pazara uyum ve büyüme hızına getirme arayışında başlangıçta DAO operasyonlarını yönetecektir.

Ağ belirli bir olgunluk düzeyine ulaştığında, operasyonlar kademeli olarak tüm Core topluluğuna açılacaktır.

Core DAO‘nun 3 ademi merkeziyet aşaması vardır: Zincir dışı yönetişim, ardından sınırlı zincir üstü yönetişim ve son olarak tam zincir üstü yönetişim.

Core Dao

Core DAO Nasıl Çalışır?

Core DAO‘nun özü, onun tek bir blok zincirinde güvenlik, ölçeklenebilirlik ve ademi merkeziyetçiliği dengelemek için iddialı bir girişim.

Bu denge, Satoshi Plus adlı yenilikçi bir mutabakat mekanizmasıyla sağlanır. Bu mekanizma, yalnızca Bitcoin öncüsüne saygılı bir selam değil, aynı zamanda daha gelişmiş ve ölçeklenebilir bir mutabakat sistemine doğru bir evrimdir.

Satoshi Plus, ölçeklenebilirliği artırmak için Delegated Proof of Stake (DPoS) modelinin avantajlarını bir araya getirirken, Bitcoin ağının Proof of Work (PoW) çerçevesinden en iyi şekilde yararlanır ve güvenliği korur.

Farklı dans stillerinden adımları senkronize eden yetenekli bir dansçı gibi Satoshi Plus, mükemmel bir denge sağlamak için bu iki konsensüs mekanizmasını uyumlu hale getirir.

Core DAO Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

Core DAO‘nun en ayırt edici özelliklerinden biri, doğru miktarda zaman verildiğinde herhangi bir hesaplama problemini çözme yeteneğini ifade eden bir hesaplama analojisi olan ‘Turing-complete‘ yeteneğidir.

Bu, geliştiricilerin daha karmaşık ve sofistike uygulamalar tasarlamasına ve geliştirmesine olanak tanıyarak büyük potansiyelin kilidini açar.

Ayrıca Core DAO, Ethereum Virtual Machine (EVM) ile uyumluluğu nedeniyle kripto para birimleri dünyasında gerçek bir dünya vatandaşıdır. Bu, ağın Ethereum akıllı sözleşmelerini ve dApp’leri çalıştırabileceği ve geliştiricilerin hayatlarını çok daha kolay hale getirebileceği anlamına gelir.

Satoshi Plus: 

Satoshi Plus, ana ağ güvenliğini desteklemek için Bitcoin blok zinciri madencileri tarafından üretilen karma gücü kullanmayı amaçlayan yenilikçi bir mutabakat mekanizmasıdır.

Ayrıca, ağ ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan bir risk kanıtı sistemi içerir. Ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik arasındaki bu denge, blockchain üçlemesine, bir blockchain üzerinde sürekli ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik arayışına, yönelik bir girişimdir. Birlikte, bu özellikler Çekirdek olarak bilinen sağlam bir ağ oluşturur.

Core DAO Piyasa Bilgileri?

Maksimum arzı : 2,100,000,000 CORE

Toplam Arz : 2,100,000,000 CORE

Dolaşımdaki Arz : 155,096,274 CORE

Piyasa değeri : $107.87M

Core Token, 8 Şubat 2023 tarihinde $6.47 fiyatla tüm zamanların en yüksek fiyatına (ATH) ulaştı ve Core Token’de 18 Ağustos 2023 tarihinde $0.683 fiyatla tüm zamanların en düşük seviyesi (ATL) görüldü.

Core DAO (CORE) Token Nereden Ve Nasıl Satın Alınır?

Core DAO’nun yerel tokeni olan (CORE)’yi OKX,Gate.io ve MEXC gibi büyük borsalardan alabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir