Kriptolar:
29928
Bitcoin:
$67.849
% 0.34
BTC Dominasyonu:
%52.5
% 0.26
Piyasa Değeri:
$2.56 T
% 1.50
Korku & Açgözlülük:
72 / 100
Bitcoin:
$ 67.849
BTC Dominasyonu:
% 52.5
Piyasa Değeri:
$2.56 T

Çin’den gelen olumsuz haberlerden sonra kripto piyasalarında son durum

Investing.com – Dün akşam saatlerinde Çinli emlak devi Evergrande’nin iflasını açıkladığına dair haberlerin yayılmasıyla birlikte kripto para piyasaları da ani bir tepki verdi. Aşağı yönlü oluşan volatilite, piyasa yatırımcıları arasında bir panik havasına yol açtı. 

Bitcoin ve Ethereum zirve seviyelerinden geri çekildi

Investing.com verilerine göre Bitcoin (BTC), dün tüm zamanların en yüksek değerini 68.990 dolarda belirledikten sonra emlak devinin iflas haberlerinin piyasada yayılmasıyla birlikte 62.950 dolara kadar sarkarak yaklaşık 6.000 dolarlık bir düşüş gördü. Sabah saatlerinde ise en büyük kripto paranın 64.700 dolar seviyelerinde el değiştirdiği görülürken şu ana kadar bu şokun etkisinin azaldığı görülüyor. Özellikle Asya işlem saatlerinde düşüşün devam etmesi ve BTC/USD’nin ortalama 64.500 dolar seviyesinde destek bulması önemliydi.

Piyasanın en büyük altcoin’i konumundaki Ethereum da gelen olumsuz haberlere benzer bir etki göstererek dünkü zirve seviyesi 4.864 dolardan 4.507 dolara kadar geriledi. Ancak bu dip seviyelerden gelen hızlı alımlarla kripto para, 4.600 dolar bandında denge bulabildi. ETH/USD, sabah saatlerinde 4.650 dolardan işlem görüyordu. 

Toplam kripto sermayesi 300 milyar azaldıktan sonra bir miktar toparlanma geldi

Piyasanın Çin’den gelen son olumsuz habere tepkisini ölçmek için toplan sermaye değerini kontrol ederse; dün ortalama 2,95 trilyon dolar seviyelerine kadar yükselen sermaye değerinin gün sonuna doğru 2,65 trilyon dolar kadar düştüğü görüldü. Yaklaşık 300 milyar dolarlık bir sermaye çıkışı söz konusu olurken dip seviyelerden gelen alımlarla toplam sermaye değeri bugün 2,78 dolarda denge bulmaya çalışıyordu. 

Ani düşüşlerden ise en çok vadeli kripto işlemleri etkilenmiş durumda Bitcoin pazarında ortalama yüzde 8,5 bulan düşüş hareketi neticesinde BTC/USD’nin 65.000 doların altına sarktığında 700 milyon doların üzerinde pozisyonun tasfiye edildiği bildirildi. 

Altcoin’lerde son durum

Bitcoin hariç toplam sermaye değeri, dünkü zirve seviyesi 1,63 trilyon dolardan 1,47 trilyon dolara kadar gerileyerek yüzde 10’a yakın sert bir sermaye çıkışı gördü. Gün kapanışına doğru toparlanan altcoin sermaye değeri, yeniden 1,5 trilyon doları bulduktan sonra yeni gün işlemleriyle birlikte toparlanma sürecine devam ediyor. 

Kripto piyasası geneline hâlâ kırmızı renk hakimken dünkü düşüşlerden etkilenmeyen altcoinler de mevcut. 

Son 24 saatlik fiyat hareketlerine göre; IoTeX (IOTX), yüzde 60 gibi önemli bir kazanımla fiyatını 0,21 dolara kadar çıkarırken ilk 100 kripto para içinde en çok kazandıran kripto varlık oldu. İlk 100’de yüzde 20 üzerinde kazanım elde eden diğer kripto varlıklar ise Radio Caca (RACA), Loopring (LRC) ve Mina (MINA) oldu. 

Son 24 saatlik zaman diliminde ilk 100 kripto para içinde en çok kaybettiren projeler ise güncel rakamlara göre Ethereum Classic (ETC) (-%8,65), Decentraland (MANA) (-%8,61), Internet Computer (-%8,59), Monero (XMR) (-%8,54) ve Theta (THETA) (-%7,96).

En çok kaybeden kripto varlıkların tek haneli rakamlarda düşüş görmesi, piyasanın bu son olumsuz haberlere şimdiye kadar kısıtlı tepki verdiği şeklinde yorumlanabilir. Piyasa genel durumuna bakıldığında ise mevcut düşüş eğiliminin henüz kısıtlı bir düzeltme gerçekleştirdiği söylenebilir.

Yazar: Günay Caymaz 

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir