Kriptolar:
30766
Bitcoin:
$64.291
% 3.25
BTC Dominasyonu:
%54.4
% 0.30
Piyasa Değeri:
$2.39 T
% 0.37
Korku & Açgözlülük:
69 / 100
Bitcoin:
$ 64.291
BTC Dominasyonu:
% 54.4
Piyasa Değeri:
$2.39 T

BtcTurk’ün Hack’lenmesinin Ardından Kripto Paralarda Düşüş Yaşanıyor!

btcturk nedir

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından BtcTurk, 22 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşen büyük bir siber saldırıya maruz kaldığını duyurdu. Saldırının ardından 10 farklı kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki varlıkların bir kısmının çalındığı bildirildi. Ancak, borsanın soğuk cüzdanlarındaki varlıkların güvende olduğu belirtildi.

BtcTurk’ün resmi açıklaması şu şekildeydi:

“Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.

Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.

Bu süreçte gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızı bildiririz.”

AVAX ve LUNC’de Düşüşler

BtcTurk’ün saldırıya uğradığına dair haberlerin ardından özellikle AVAX ve LUNC fiyatlarında dikkat çekici düşüşler yaşandı. Anonim blok zinciri araştırmacısı ZackXBT, 54.2 milyon dolar değerinde 1.96 milyon AVAX’ın Binance, Coinbase ve Gate borsalarına transfer edilmesi sonucu fiyatın %10 düştüğüne dikkat çekti.

Benzer şekilde, LUNC fiyatları da %20 oranında sert bir düşüş yaşadı. Bu düşüş, BtcTurk cüzdanındaki 300 milyar adet LUNC miktarının 4.7 milyar adede düşmesi ile ilişkilendiriliyor.

Saldırının Etkileri ve Gelecek Adımlar

BtcTurk, kullanıcılarının varlıklarının bu kayıplardan etkilenmeyeceğini ve finansal güçlerinin bu zararı karşılamaya yeteceğini belirtti. Şu anda borsa, kriptopara yatırma ve çekme işlemlerini durdurmuş durumda ve gerekli güvenlik önlemlerini alarak sorunu çözmeye çalışıyor. Saldırının etkileri ve alınan önlemler hakkında daha fazla bilgi ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Bu olay, kripto para borsalarının güvenlik önlemlerini sürekli olarak gözden geçirmesi ve güncellemesi gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Kullanıcılar da kendi güvenlik önlemlerini alarak varlıklarını korumalıdır.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

BtcTurk’ün Hack’lenmesinin Ardından Kripto Paralarda Düşüş Yaşanıyor!” te bir düşünce

  1. Aydin diyor ki:

    Çalınan coinler diğer borsalara aktarılıyor peki bu durumda borsalar bu coinlerin kaynağını sormayacak mı? Geri alınabilir mi çalınan coinler

  2. Pingback: Bitcoin, 61.000 Dolara Geriledi! Neden Düşüyor? - Coin Mühendisi

  3. Pingback: Metaplanet, Bitcoin Yatırımlarını 6 Milyon Dolar Daha Artırıyor - Coin Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir