Kriptolar:
27234
Bitcoin:
$41.486
% 0.20
BTC Dominasyonu:
%53.0
% 0.93
Piyasa Değeri:
$1.54 T
% 3.64
Korku & Açgözlülük:
74 / 100
Bitcoin:
$ 41.486
BTC Dominasyonu:
% 53.0
Piyasa Değeri:
$1.54 T

Bitget Futures Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi: 23 Ekim 2023 11:16:33
bitget futures nedir

Bitget Futures ürünü ile Bitget borsası da kendi kullanıcılarına bu avantajı sunmaktadır. Genel olarak kripto para piyasasında kullanıcılar, ister Spot, ister Futures (Vadeli), isterse de Opsiyonlar tarafında ticaretini yapabilir. Eğer siz yeni başladıysanız ve hangi tarafta yer alacağınızı bilmiyorsanız, bizim bu konuda size yardımcı olacak yazımızı okumayı deneyebilirsiniz. Bundan sonra bu seçimi yapmakla ilgili bir kez daha düşündüğünüz zaman kararınızın daha net olacağını göreceksiniz.

Futures ve Spot Ticaret: Sizin Tercihiniz Hangisi?

Futures tarafını seçtiyseniz, bu işlemleri yapmak için kullanabileceğiniz platform olan Bitget Futures kullanım kılavuzunu hazırlamaya başlayalım.

İlk olarak yapmanız gereken şey, tabii ki bu borsaya kayıt olmak veya giriş yapmak olacaktır. Eğer Bitget borsasına giriş için daha fazla ayrıcalıktan faydalanmak istiyorsanız, CoinMühendisi takipçilerine özel 10% komisyon indirimi alabileceğiniz kayıt linkini kullanabilirsiniz.

Borsaya girişi yaptıktan sonra ana sayfada üst panelde bulunan “İşlem Yap” butonunu kullanarak devamında açılan yeni panelden “Vadeli İşlemler” butonunu kullanabilirsiniz. Tıkladıktan sonra sizleri Futures ekranı karşılacaktır. Daha önce benzeri alanları kullandıysanız, bu sayfa size normalden daha kolay ve anlaşılır gözükecektir.

Burada açılan ekrandan işlemlerinizi ve emirlerinizi gire ve onları yönetebilirsiniz. Şimdi ise ekranda yer alan buton ve fonksiyonların ne işe yaradığı hakkında genel olarak bahsedelim.

Dikkatinizi çekebilir: Huobi Kendi Token’ını Yakmaya Devam Ediyor!

(1) İlk olarak Futures ekranınızın sol üst köşesinde “BTCUSDT Sürekli” butonu göreceksiniz. Bu butonun yanında belirlenen küçük siyah üçgeni kullanarak açılan yeni sekmeden ticaret yapmak istediğiniz varlıkları ve onların paritelerini belirleyerek devam edebilirsiniz. Hatta bunların yanlarında olan “Yıldız” işaretine tıklayarak onları kendi favorilerinize ekleyebilirsiniz. Bunu sık sık işlem yaptığınız paritelerde denemeniz hız açısından daha faydalı olacaktır.

(2) Bir önceki butonun alt kısmında ise grafik kısmını görebilirsiniz. Burada kendi analizlerinizi yaparak fiyatın aşağı veya yukarı gideceği yönünde tahminlerinize dayalı Long/Short emirleri girebilirsiniz. Bu grafiğin sağ tarafında Orderbook yer almaktadır. Bunun sayesinde emir akışlarınız izleyebilirsiniz. Emir akışları fiyatın hangi seviyelerde güçlü alıcı ve satıcıya sahip olduğunu gösterir. Aynı zamanda buradan Market İşlemlerini de görebilirsiniz. Bu işlemleri görmek anlık şekilde fiyatın nereye gideceğini anlayabilirsiniz.

(3) Orderbook sekmesinin sağında pozisyon almamıza yarayacak olan Long/Short kısmı mevcuttur. Burada kaldıraç miktarını, İzole/Marjin işlem türünü, Limit veya Piyasa alım/satım emri ve s. gibi fonksiyonları kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu işlemleri manuel olarak yapmak yerine Trading Bot da kullanabilirsiniz. Eğer trading konusunda daha yeniyseniz, kendi başınıza Trading Bot kullanarak işlem almanızı önermiyoruz. Bu sekmeyi kullanarak girdiğiniz emirlerin tipi, kaldıraç miktarını ayaralayabilirsiniz.

(4) Emirlerinizi verdikten ve pozisyonunuz yürürlüğe girdikten sonra pozisyonunuzu aşağıdaki sekmeden takip edebilirsiniz. Burada siz ilk kısımda Pozisyon (4.1) kısmında kendi kazanç ve zarar durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.

(4.2) Takip Edilen Emirler kısmında ise eğer limit emir ile fiyatın belirli bir aralığa geldiğinde gerçekleşmesi için emir verdiyseniz, bu emirler Pozisyon kısmında değil, burada birikecek ve fiyat o noktaya geldiğinde sizin emirler tetiklenerek Pozisyon kısmında gözükmeye başlayacaktır.

(4.3) Strateji kısmında oluşturulan stratejinizi test ede ve buna uygun emirler alabilirsiniz.

Geçmiş kısımlarında ise verdiğiniz emirleri, ödenen komisyonları, gerçekleşen PNL’leri kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda sizler Bitget Futures Türkiye Telegram grubumuzu kullanarak yeni arkadaşlıklar edinebilir, sizinle aynı platformu kullanan kişilerin görüşlerini de alabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir