Kriptolar:
29856
Bitcoin:
$67.351
% 3.15
BTC Dominasyonu:
%52.9
% 0.21
Piyasa Değeri:
$2.53 T
% 1.90
Korku & Açgözlülük:
76 / 100
Bitcoin:
$ 67.351
BTC Dominasyonu:
% 52.9
Piyasa Değeri:
$2.53 T

Bitcoin, yeni varyant ile ilgili endişelerin gölgesinde nasıl hareket ediyor?

Investing.com – Bitcoin, Kasım ayının son gününde 57.700 dolar seviyesinde başladığı güne satıcı ağırlıklı işlemlerle devam ediyor. ABD işlem saatlerine doğru BTC/USD, 55.875 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanmaya 57.000 doların hemen altında el değiştiriyordu. 

Son 3 günlük yükselişin ardından 58,865 dolara kadar yükselen BTC fiyatında bugünkü geri çekilmeyle koronavirüs varyantıyla ilgili yeni gelen açıklamaların bağlantılı olma ihtimali yüksek gibi duruyor. 

Koronavirüse karşı aşı üreten şirketlerden biri olan Moderna’nın CEO’su son yaptığı açıklamalarda mevcut aşıların yeni varyant Omicron’a karşı çok daha az etkili olabileceğini söyledi. Omicron’a dirençli yeni bir aşı üretilmesinin ise aylar sürebileceğini dile getiren Moderna CEO’su, piyasada endişelerin yeniden artmasına neden oldu. 

Omicron ile yapılan açıklamalar finansal piyasalarda endişeleri artırıyor mu?

Hafta sonu ise bilim insanlarından Omicron’un etkisinin beklendiği kadar yüksek olmayabileceğiyle ilgili açıklamalar, finansal piyasalarında bir nebze rahatlamasını sağlamıştı. Şimdi finansal istikrarı tehdit edebileceği düşünülen olası bir yeni varyant dalgasıyla ilgili karışık görüşler altında piyasalarda da endişe devam ediyor. Diğer yandan ABD başkanı Joe Biden da yeni varyant ile ilgili görüşlerini dile getirdi. ABD başkanı, endişeleri makul görürken panik yer olmadığını söyleyerek herhangi bir karantina sürecine geri dönüşü reddetti. 

Son yıllarda geleneksel piyasalarla korelasyonu artan Bitcoin piyasası da bu gelişmelere hızlı şekilde tepki veriyor. Kripto para piyasalarında endişeye bağlı olarak alınan aksiyonlardan biri olarak yatırımcı hareketlerini takip etmek önemli olabilir. Bu göstergelerden biri olan Borsalara aktarılan ve borsalardan çekilen BTC miktarı, son durum ile ilgili bir çıkarım sunar. 

Bitcoin yatırımcıları nasıl tepki veriyor?

Blockchain analiz firması Glassnode tarafından sunulan verilere göre Borsalara aktarılan Bitcoin sayısında bir artış söz konusu. Aktarılan BTC miktarı şu an önemli seviyelere ulaşmasa da bu akımın devam etmesi, piyasadaki endişelerin artmaya başladığına dair önemli bir veri sunabilir. 

Geçmiş dönem verilerine bakıldığında borsalara aktarılan kripto varlık miktarının artış gösterdiği dönemler, genellikle fiyat düşüşlerini arkasından getiriyor. Zira yatırımcılar, genellikle varlıklarını satma niyetinde oldukları zaman kripto para borsalarına transfer ederler. Ancak bu durum bir kesinlik oluşturmamakla birlikte göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. 

Bugün değer artışıyla dikkat çeken kripto paraların başında Shiba Inu geliyor

Bitcoin, bugün teknik olarak son 3 günlük yükselişin bir düzeltmesini yaparken alıcılar, BTC/USD’yi 57.000 dolar üzerinde tutmak için mücadele ediyor. Diğer yandan kripto endüstrisinde yeni gelişen sektörler ve bu sektörlere hizmet eden kripto varlıklar artık Bitcoin ile korelasyonlarını her geçen gün azaltıyor. 

Bu durumun bir örneğini ise bugün yine şaka temalı kripto paralarda görüyoruz. BTC, düşüş eğilimindeyken Shiba Inu, hakkındaki olumlu haberlerle son 24 saate yüzde 30 oranında yükselişle 0,00005 dolar bandına kadar yükselmiş durumda. 

Bugün Shiba’nın Kraken borsasında listeleneceği haberinin ardından Shiba alımlarının arttığı gözlemleniyor. Ayrıca son günlerde Shiba balinalarının yüksek miktarlı alımları da kripto haberlerinden yerini almıştı.

Dogecoin de Shiba’ya benzer bir performans göstermese de bugün yükselişine devam ederek 0,21 dolar bandında girmiş durumda. DOGE/USD’nin son 4 gündür yükselen trendde olması Kasım ayı düşüş trendini kırma yönünde yeni bir girişim olarak görülüyor. 

İlk 100 kripto para içinde bugün yüzde 10 üzerinde değer artışı gören diğer kripto paralar arasında Stake (STX), Terra (LUNA), Tezos (XTZ) ve Horizen (ZEN) bulunuyordu.

Yazar: Günay Caymaz

Konu ile ilgili yorumlarınızı bize yazabilirsiniz. Ayrıca, bu tarz bilgilendirici içeriklerin devamının gelmesini isterseniz, bizleri TelegramYoutube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir