Bitcoin, Tesla’yı geride bırakarak dünyanın en değerli 8. varlığı oldu

admin

Investing.com – Bitcoin (BTC), 22 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında yatay bir fiyat görünümüne sahipken hafta başlangıcında piyasaya giren yeni sermayeyle bu bant hareketini sonlandıran bir grafik çiziyor. Haftaya yükselişle başlayan en büyük kripto para, aynı zamanda sermaye değeriyle de dünyanın en büyük şirketleri ve varlıkları arasında yükselişini sürdürüyor.

Bitcoin’in sermaye değeri açısından toplam kripto para pazarının yüzde 43’üne hakim olmasının yanında bugünkü ortalama 1,247 trilyon dolara ulaşan değeriyle Elon Musk’ın CEO’su olduğu global elektrikli araç üreticisi Tesla Inc {13994|Tesla}}’yı geride bırakarak dünyanın en değerli 8. varlığı konumuna yükseldi. 9. sıraya düşen Tesla’nın sermaye değeri ise 1,227 trilyon dolar olarak gözüküyor. 10. sırada ise 949 milyon dolar sermaye değeriyle Facebook (yeni markalaşan adıyla Meta) bulunuyor.

Bitcoin, dünyadaki toplam gümüş rezervi değerine yaklaşıyor

Bitcoin’in hemen önünde ise 1,368 trilyon dolarlık toplam değeriyle dünyanın en değerli ikinci madeni gümüş bulunuyor. Son rakamlara göre Bitcoin ile gümüş arasında 121 milyar dolarlık bir değer farkı söz konusu. Altın ise dünyanın en değerli varlığı konumunu açık ara sürdürürken şu an 11,55 trilyon dolar toplam değere sahip.

Altın’ın ardından 2,52 trilyon dolar ile Microsoft (NASDAQ:MSFT), şirket bazında dünyanın en değerli kurumu olarak konumlanıyor. Burada toplam kripto para piyasası sermaye değeri hesaba katılarak bakılırsa bugün neredeyse 3 trilyon dolara kadar yükselen sermaye değerleriyle kripto paraların toplam değeri 2. sıradaki Microsoft ve hemen arkasındaki Apple (NASDAQ:AAPL) gibi dev şirketleri geride bıraktı denebilir.

Elon Musk’ın anketi Tesla’yı etkiledi mi?

Bitcoin sermaye değeri bakımından şu an Tesla ile rekabet halindeyken yüksek volatiliteye sahip bir finansal varlık olmasından dolayı bu sıralamanın değişmesi olasılık dahilinde. Ayrıca Tesla’nın Nasdaq borsasındaki yüzde 7 değer kaybı, sıralamada yerini kaybetmesinde etkili olduğu görülebilir.

Tesla hisse fiyatında görülen değer kaybı ise Elon Musk’ın son tweet’ine atfediliyor. Dünyanın en zengin insanı, Cumartesi günü Twitter’da bir anket yaptı ve “Tesla hisselerimin yüzde 10’unu satmalı mıyım?” diye sordu. Musk’ın yaptığı bu anketin Tesla’nın hisse fiyatında bir düşüşe yol açtığı düşünülüyor. Bu arada ankete katılanların yüzde 58’i evet yanıtını verdi.

En değerli ikinci kripto para Ethereum listede 15. sırada

Son günlerde sermaye girişleriyle tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşan Ethereum için 5.000 dolarlık fiyat seviyesi konuşulmaya başladı. En büyük altcoin konumundaki Ethereum, mevcut 560 milyar dolarlık bir sermaye değerine sahip ve bu haliyle birçok dev şirketi arkasına almış durumda. En yakın rakipleri ise 16. sıradaki global yatırım bankacılığı devi JPMorgan Chase (NYSE:JPM), 17. Visa ve 18. sırada bulunan Alibaba.

Bu haftaya pozitif başlayan her iki kripto para da olumlu havanın bozulmaması durumunda sermaye girişlerindeki artışın devamını görebilir. Bu durum, Bitcoin için yeni bir rekora ulaşmasıyla ve Ethereum için de ilk defa 5.000 dolarlık fiyat seviyesine yükseliş olarak sonuçlanabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir