Binance 2022’de Piyasa Lideri Oldu

Binance

CryptoCompare tarafından hazırlanan bir rapora göre, merkezi borsalardaki (CEX) işlem hacmi 2022 yılı boyunca %46 oranında azalsa da, Binance Aralık ayında %66,7’lik pazar payıyla liderliğini korurken, yıl başında bu oran %48,7’ydi.

Pazar hakimiyetindeki bu büyük sıçrama, Binance’deki spot işlem hacminin yıl içinde %45,3 düşerek 5,29 trilyon dolara gerilemesine rağmen gerçekleşti.

Raporda, takip edilen 11 borsa arasında, 2022’nin her çeyreğinde pazar paylarının istikrarlı bir şekilde arttığını gören tek borsaların Binance ve Bybit olduğu belirtildi.

Borsaların İşlem Hacminde Düşüş Yaşandı

Aralık ayında pazar payı açısından ikinci sırada, yılın başında %10,1 olan Coinbase %8,2 ile yer aldı. Coinbase’in arkasında ise, 2022’nin başında %10,7 olan pazar payını Aralık ayında %5,9 olarak gören OKX yer aldı.

Raporda, “Katılım eksikliğini gösteren en büyük sinyallerden biri, piyasadaki volatilite ve likiditedeki düşüştür” denildi.  22 Ekim’de, BTC’nin yıllık bazda 30 günlük oynaklığı %26,6’ya düştü. Bu Temmuz 2020’den beridir en düşük rakam.

Her ne kadar FTX çöküşü kripto yatırımcılarının CEX’lere olan güvenini sarsmış olsa da, Binance kripto ekosisteminde büyümeye devam ediyor. Daha önce Binance ve daha bir çok borsa kullanıcıların güvenini geri kazanmak için rezerv kanıtı sistemini başlatmıştı.

Konu hakkındaki düşüncelerini bizlere yorum olarak sunabilirsiniz ayrıca bu tür anlık haberler için bizleri Telegram,Youtube ve Twitter kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir